Pierwsza w kolejce jest Kanada. „F-35 okazuje się bardziej niebezpieczny dla rządów, które zapowiedziały jego zakup, niż dla potencjalnego wroga, z którym mógłby się spotkać" – pisał wpływowy kanadyjski dziennik „The Globe and Mail".
Lepiej coś tańszego
– Rząd Kanady jeszcze nie zrezygnował z myśliwców F-35, choć wątpię, by do kupna doszło – powiedział „Rz" politolog z Uniwersytetu Toronto Nelson Wiseman. – Spodziewam się, że rząd zdecyduje się na coś tańszego i nieco mniej wszechstronnego, niż obiecują twórcy myśliwca. Konieczne są cięcia budżetowe i Departament Obrony musi się z tym pogodzić – dodał.
Australia już zapowiedziała, że jeśli nowy myśliwiec nie powstanie szybko, kupi 24 samoloty typu F/A-18 Super Hornet. Przestraszony Pentagon już zapowiedział podpisanie kolejnego kontraktu z Lockheedem Martinem na zakup 24 samolotów; nowo wyprodukowane myśliwce mają trafić do bazy lotniczej Iwakuni, która jako pierwsza na świecie przyjmie myśliwce piątej generacji. Sekretarz obrony Leon Panetta zapowiedział, że szkolenie pilotów rozpocznie się już w styczniu.
„Nie ma niczego nowego w chęci posiadania najlepszej, możliwej broni. To dążenie stare jak sama wojna. Od czasu gdy ktoś przymocował kamień do kija, by zrobić sobie topór, ktoś inny próbował stworzyć lepszy. I tak nieuchronnie rozpoczął się wyścig zbrojeń" – pisał „The Globe and Mail". Tyle że F-35 Lightning (Błyskawica), gdy go projektowano, nie miał prawdziwego „wroga", przeciw któremu mógłby zostać użyty. Trudna do wyobrażenia jest jakaś wojna na wielką skalę, między wielkimi potęgami tego świata – a nowy myśliwiec mógłby zostać użyty właśnie w jej trakcie. W niewielkich, lokalnych wojenkach czy przy zamachach terrorystycznych – tak przecież wyglądają dzisiejsze wojny – jest niezbyt przydatny.
Na razie istnieją trzy wersje tego samolotu. Najmniejsza i najlżejsza to F-35A, jako podstawowa (w tym F-35I dla Izraelczyków, wyposażony w izraelskie uzbrojenie i awionikę). F-35B to samolot krótkiego startu i pionowego lądowania, który zastąpi harriery. F-35C będzie natomiast wykorzystywany na lotniskowcach.