W dzisiejszych uroczystościach w kopalni Wujek udział wezmą udział m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezydent Bronisław Komorowski. Rok temu na Barbórce prezydent był zresztą w Piaście, kopalni, która w stanie wojennym strajkowała najdłużej. Górnicy spędzili tam 14 dni pod ziemią i nie złamały ich nawet wieści o pacyfikacji Wujka – tej tak brutalnej, w której ZOMO zabiło 9 górników a raniło 21. Ci z górników Wujka, którzy pamiętają strajk i pacyfikację wspominają, że po tym, co stało się w Manifeście Lipcowym wiedzieli, że ZOMO przyjdzie do Wujka. Procesy ciągnęły się latami, a sprawiedliwości chyba wciąż nie stało się zadość. Bo niby jak? Dobrze więc, że jakiś czas temu Katowickiemu Holdingowi Węglowemu do którego dziś należy kopalnia Wujek udało się za zgodą państwowego właściciela wypłacić odszkodowania dla rodzin górników z Wujka. Dobrze, że dziś wieczorem odbędzie się nie tylko tradycyjna, taka poprawna uroczystość rocznicowa, ale wielkie, multimedialne widowisko upamiętniające tamte dni, bo moim zdaniem także w ten sposób można oddać komuś hołd i pokazać, że się pamięta (choć oczywiście są już głosy, że a to nie wypada, a to tyle kosztuje... Bez sensu).
Przed kopalnią będą znów wozy pancerne, górnicy i zomowcy, ale tym razem będzie to rekonstrukcja zdarzeń z 16 grudnia 1981 r. Na 28-metrowej scenie zaś wystąpią m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz, De Press, Luxtorpeda i Janusz Yanina Iwański, który jest dyrektorem muzycznym widowiska. Olgierd Łukaszewicz będzie recytował wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. - Wierzę, że ludzie będą chcieli posłuchać i zobaczyć tę wielką, multimedialną lekcję historii, jaką organizujemy w 30. rocznicę pamiętnych wydarzeń - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.
Obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 16 mszą świętą, na godz. 18 zaplanowano część obchodów pod pomnikiem – krzyżem. Spektakl multimedialny zacznie się ok. godz. 18.30.