Reklama
Rozwiń

Organizacje pozarządowe w nowym systemie bezpłatnej pomocy prawnej

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza, że bezpłatnych porad prawnych będą udzielali nie tylko adwokaci i radcy, ale także organizacje pozarządowe.

Publikacja: 12.02.2015 07:24

Organizacje pozarządowe w nowym systemie bezpłatnej pomocy prawnej

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

W czwartek fundacje i stowarzyszenia spotykają się z przedstawicielami resortu sprawiedliwości. Mają rozmawiać o projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Organizacje pozarządowe ostro go krytykują, głównie z jednego powodu.

– Projekt przewiduje, że tylko radcy prawni oraz adwokaci będą mogli udzielać bezpłatnych porad, natomiast organizacje pozarządowe już nie – tłumaczy Rafał Jaworski ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej. Tymczasem to na fundacjach i stowarzyszeniach opiera się bezpłatne poradnictwo prawne – dodaje.

Pomysł wykluczenia organizacji z tej pomocy krytykuje również Związek Biur Porad Obywatelskich (ZBPO). Jego zdaniem planowany zakres wsparcia jest tożsamy z pomocą, której teraz udzielają biura. Z tego powodu niezrozumiałe jest oparcie państwowego systemu poradnictwa wyłącznie na profesjonalnych prawnikach.

ZBPO zwraca także uwagę, że adwokaci i radcy specjalizują się w określonych dziedzinach prawa. Poza sferą ich zainteresowania często pozostają eksmisje, zadłużenie, pomoc społeczna i problemy mieszkaniowe. A w tego rodzaju sprawach specjalizują się właśnie organizacje.

Okazuje się jednak, że ministerstwo chce wyjść fundacjom i stowarzyszeniom naprzeciw.

– Nie jesteśmy przeciwni temu, by organizacje pozarządowe udzielały porad, tylko trzeba wypracować odpowiednią formułę, stąd to spotkanie – mówi Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości. – Czekamy na propozycje organizacji.

Uwag pod adresem projektu jest więcej.

Fundacji Itaka nie podoba się ograniczenie osób uprawnionych do uzyskania bezpłatnej porady. Zgodnie z projektem będą mogli się o nią ubiegać tylko ci, którzy korzystają z pomocy społecznej. W efekcie wielu potrzebujących wsparcia nie dostanie. Wystarczy bowiem, że nieznacznie przekroczą próg dochodowy albo nie starają się o pomoc społeczną, choć mogą. Jest również rzesza osób, które nie spełniają kryterium dochodowego, ale pomoc powinny otrzymać. Należą do nich np. ofiary przemocy.

Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie podoba się ponadto forma i zakres pomocy. Sporządzanie pism procesowych ogranicza się bowiem do tych przewidzianych w postępowaniu administracyjnym. To według fundacji poważny mankament projektu.

Z doświadczeń HFPC wynika bowiem, że potrzebujący chcą również pomocy w przygotowaniu pism dla postępowań przygotowawczych, sądowych karnych i cywilnych

Etap legislacyjny: trafi do Komitetu Stałego RM

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono