Sukces akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich

Tegoroczna, dziewiąta już akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszyła się większym powodzeniem niż w latach poprzednich. Adwokaci udzielali średnio po ok. 10 porad każdy.

Aktualizacja: 21.04.2015 10:59 Publikacja: 21.04.2015 10:45

Sukces akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

18 kwietnia ponad 600 adwokatów ze 190 miast udzieliło kilka tysięcy porad prawnych. Na przykład w izbie katowickiej rekordowa liczba adwokatów i aplikantów adwokackich – bo aż dziewięćdziesięciu sześciu - udzieliła ponad 600 porad, w izbie białostockiej udzielono ich ok. 60, a w płockiej 82. Z zebranych danych wynika, że akcja cieszyła się większym zainteresowaniem w mniejszych miastach, jak np. Częstochowa czy Wałbrzych.

Z dotychczas nadesłanych kilkudziesięciu raportów wynika, że największym zainteresowaniem cieszyły się porady z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego. Dosyć często pytano również o kwestie z prawa karnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tradycyjnie najczęściej pytano o kwestie spadkowe, nieruchomościowe i alimentacyjne. Były też zgłaszane nietypowe problemy, jak chociażby sprawa jednej z osób, która padła ofiarą kradzieży tożsamości. Złodziej podszył się pod poszkodowanego i popełniał przestępstwa za pośrednictwem internetu. Interesujący przypadek – to sprawa starszej pani, którą sprzedawca energii elektrycznej namówił do zawarcia trzech umów ze sprzedawcami energii w krótkim odstępie czasu. Poszkodowana chciała się dowiedzieć, jak rozwiązać dwie umowy bez konsekwencji ich wypowiedzenia przed upływem czasu, na jaki zostały zawarte. Ciekawą sprawą była również kwestia rozwiązania problemu z rozliczenia się za zmarłego męża z obowiązku opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo