Kto uzyska wsparcie w punktach bezpłatnej pomocy prawnej

W punktach bezpłatnej pomocy prawnej wsparcie otrzymają osoby, które ukończyły 65 lat, i młode, do 26. roku życia.

Publikacja: 22.06.2015 19:07

Kto uzyska wsparcie w punktach bezpłatnej pomocy prawnej

Foto: 123RF

Rada Ministrów chce, by od nowego roku w całym kraju ruszyły punkty bezpłatnej pomocy prawnej. By było to możliwe, Sejm musi szybko uchwalić rządowy projekt o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Wszystko wskazuje na to, że się to uda.

W poniedziałek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie tego projektu. Różni się on jednak znacznie od wersji, która trafiła do Sejmu.

Posłowie postanowili przyznać bezpłatną pomoc znacznie większej grupie osób, a mianowicie tym, które nie ukończyły 26 lat, oraz starszym, w wieku co najmniej 65 lat. Pierwotnie projekt nie przyznał pomocy tak młodym ludziom, a spośród seniorów miały móc się o nią starać osoby, które ukończyły 75 lat.

W ten sposób posłowie częściowo spełnili postulat organizacji pozarządowych oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego. Ich zdaniem projekt pomijał olbrzymią rzeszę osób, które nie przekroczyły jeszcze 75. roku życia. a które z tej pomocy często obecnie korzystają w poradniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Posłowie nie uwzględnili natomiast m.in. propozycji Związku Powiatów Polskich, by pomoc nie obejmowała pism procesowych inicjujących postępowanie sądowe. Przepis w tej sprawie nie podobał się też korporacji adwokatów i radców prawnych.

W trakcie prac w podkomisji o korzystną dla siebie zmianę zabiegały studenckie poradnie prawne. Chciały także uczestniczyć w rządowym systemie. Nic jednak nie wskórały.

Posłowie postanowili także wykreślić z projektu rozdział poświęcony informacji prawnej. Pierwotnie rząd zamierzał uruchomić 42 stanowiska jednej ogólnopolskiej infolinii telefonicznej. Za jej pośrednictwem miała być udzielana prosta informacja o aktach prawnych, miejscach udzielania bezpłatnych porad itp. Posłowie wyszli z założenia, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie informacji przez internet.

W tej chwili Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami stron internetowych. Mają ruszyć od nowego roku.

Projekt dotyczący bezpłatnej pomocy przewiduje też, że oprócz organizacji pozarządowych edukacją prawną zajmą się samorząd adwokacki i radcowski oraz uczelnie z wydziałami prawa. Pierwotnie miały to być tylko organizacje pozarządowe.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo