LIBOR (London Interbank Offerred Rate) to stopa procentowa, która jest punktem odniesienia dla udzielanych codziennie kredytów, np. rozliczeń z kart kredytowych, wartych biliony dolarów.
Na celowniku NCUA znalazły się m.in. JP Morgan Chase, Lloyds Banking Group, Royal Bank of Scotland, Cooperative Centrale Reiffeisen Boerenfleenbank, West LB, UBS, The Norichunk Bank, Bank of Tokio Mitsubishi, HBOS, Societe Generale i Royal Bank of Canada.
Wcześniej Amerykanie udowodnili winę Morgan Stanley, Citigroup, Deutsche Bank Securities, Bank of America, HSBC, które zostały ukarane łączną kwotą w wysokości ponad 750 mln dol. Przy tym szwajcarski UBS, który został oskarżony po raz drugi za przestępstwa finansowe na rynku USA, zapłacił już karę w wysokości 1,5 mld dol. także w USA, jak również w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Japonii.
Tym razem chodzi o manipulacje z lat 2005–2010 polegające na udzielaniu fałszywych informacji w codziennych raportach do British Bankers Association dotyczących wysokości stóp procentowych. Te informacje były wykorzystywane przez BBA do ustalania stopy LIBOR.
„Z powodu manipulacji stopami procentowymi, co stoi w sprzeczności z amerykańskim prawem, instytucje kredytowe w USA zanotowały obniżone wpływy z tytułu udzielonych kredytów" – napisała NCUA w uzasadnieniu swojego doniesienia. Banki, których dotyczy pozew, nie chcą wypowiadać się w tej sprawie.