Wiele instytucji finansowych nie spieszy się z zmasowanym zamykaniem, bo obawia się zatkania nowej drogi prowadzenia biznesu, utraty starszych klientów i komplikacji politycznych w odległych regionach. Miejscowości pozbawiane jedynego banku przyjmują ze zdumieniem i oburzeniem likwidację takiego oddziału, ale jest to wynik elektronicznej rewolucji, którą zmienia zachowanie konsumentom — korzystających coraz częściej z różnych usług bez wychodzenia z domu. To także idealny sposób zmniejszania kosztów i zwiększania kapitału po latach kryzysu.
Dane o zamykaniu albo sprzedaży takcie oddziałów agencja Reutera uzyskała na podstawie analizy bilansów 26 z 30 największych banków w Europie notowanych na giełdzie. Pozostałe cztery nie ujawniają takich danych.
Firma doradcza Bain & Co przewiduje, że w latach 2013-20 ulegnie likwidacji 40 proc. oddziałów europejskich banków wraz z postępami wprowadzania technologii cyfrowej. Będzie to oznaczać zamknięcie 65 tys. oddziałów na niemal 218 tys., jakie istniały w końcu 2012 r. — To dopiero początek — twierdzi szef bankowości detalicznej w Bain, Dirk Vater — Byłem doradcą bankowym przez ponad 20 lat, po raz pierwszy dostrzegamy tak zasadnicze zmiany. Cały sektor ulegnie zakłóceniu.
Hiszpania tnie najbardziej
Najbardziej drastyczne cięcia nastąpiły w Hiszpanii, gdzie wiele banków z trudem stara się stanąć na nogi po krachu na rynku nieruchomości i kryzysie długu, więc muszą ciąć koszty. Opracowanie Deutsche Banku z września 2013 wskazuje, że w Hiszpanii zamknięto najwięcej oddziałów na statystycznego obywatela.
Bankia powstały z podłączenia 7 upadłych banków regionalnych i uratowany przez państwo w 2012 r. zlikwidował w 2013 r. 37 proc. swej sieci, czyli 1100 oddziałów. Pozostała czwórka znajdująca się w gronie 30 banków — Santander, CaixaBank, BBVA i Banco Popular Espanol -- zamknęła łącznie 1774 oddziały. Część to były zagraniczne oddziały sprzedane innym bankom, ale większość dotyczyła Hiszpanii. — Sieci oddziałów bankowych muszą być zmniejszane — stwierdziła prezes banki średniej wielkości Bankinter, Maria Dolores Dancausa na konferencji w Madrycie — Nie ośmieliłabym się przewidywać, czy o polowe czy o więcej.