W III kwartale 2014 r. banki złagodziły, choć w niewielkim stopniu, kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem kredytów długoterminowych dla MSP (w ich przypadku zostały lekko zaostrzone) – wynika z najnowszego badania NBP „ Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych".

Banki złagodziły również część warunków kredytowych: obniżyły marżę kredytową oraz zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. W porównaniu z poprzednią edycją ankiety, zmniejszył się jednak odsetek banków, które identyfikowały czynniki sprzyjające łagodzeniu polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw. W szczególności istotnie zmalał wpływ pozytywnych oczekiwań banków co do przyszłej sytuacji gospodarczej oraz oceny ryzyka poszczególnych branż, co związane było m.in. z negatywnymi konsekwencjami konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie banki nie odczuły istotnych zmian popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. W IV kwartale 2014 r. ankietowane banki przewidują istotne złagodzenie kryteriów polityki kredytowej dla MSP i niewielkie złagodzenie w przypadku dużych przedsiębiorstw. Oczekują jednocześnie wzrostu popytu na kredyty zgłaszanego przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza w kategorii kredytów długoterminowych.

Po trzech kwartałach znacznego zaostrzania kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych, w III kwartale 2014 r banki nie zmieniły swojego podejścia w istotny sposób. Pojedyncze banki podniosły natomiast marże pobierane od tego rodzaju kredytów. Odnotowany został spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w III kwartale 2014 r., do czego w opinii bankowców przyczyniło się przede wszystkim korzystanie przez klientów z alternatywnych źródeł finansowania. Banki zakładają jednak , że zapotrzebowanie na ten rodzaj kredytów wzrośnie w IV kwartale 2014 r., co może być związane z obniżeniem maksymalnego wskaźnika LtV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości) od stycznia 2015 r., zgodnie z wymogami Rekomendacji S. W IV kwartale 2014 r. banki nie przewidują istotnych zmian w polityce kredytowej. Zasady udzielania kredytów konsumpcyjnych nie zmieniły się istotnie. Towarzyszyło temu złagodzenie części warunków polityki kredytowej, tj. głównie dostosowań w zakresie modeli scoringowych, marży kredytowej i maksymalnego okresu kredytowania. W III kwartale 2014 r. banki odnotowały niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne, który w ocenie banków wynikał z większej atrakcyjności warunków kredytowania oraz ze zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku. W IV kwartale 2014 r. banki spodziewają się znacznego wzrostu zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi i zapowiadają kontynuację łagodzenia polityki kredytowej zapoczątkowanego w II kwartale 2013 r.

Wyniki ankiety nie uwzględniają skutków obniżenia 8 października br. przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.