Syn szefowej EBC zrobił kiepski interes na kryptowalucie

Nawet ci, którzy powinni wiedzieć lepiej, nie są odporni na pokusę spekulując kryptowalutami: prezes EBC Christine Lagarde przyznała, że jeden z jej dwóch synów zaryzykował w inwestycję w cyberwaluty. „Po królewsku mnie zignorował, co jest jego przywilejem” – przyznała.

Publikacja: 24.11.2023 17:28

Prezes EBC Christine Lagarde

Prezes EBC Christine Lagarde

Foto: Bloomberg

Christine Lagarde uchodzi za ostrego krytyka cyberwalut. „Stracił prawie wszystkie zainwestowane pieniądze” - potwierdziła. Nie była to duża inwestycja, ale stracił z niej około 60 procent. „Kiedy odbyłam z nim kolejną rozmowę na ten temat, niechętnie przyznał, że mam rację” – dodała.

Czytaj więcej

Polacy boją się kryptowalut. Co piąty inwestor padł ofiarą oszustwa

Szefowa banku centralnego nie powiedziała, który z jej dwóch synów popełnił błąd inwestycyjny. „Jak wiadomo, mam bardzo złe zdanie na temat kryptowalut” – zauważyła Lagarde. Stwierdziła jednak, że każdy ma prawo inwestować swoje pieniądze, gdzie chce. I każdy może spekulować, ile chce – pisze Reuters.

W przeszłości Lagarde zawsze opowiadała się za rygorystycznymi regulacjami dotyczącymi walut cyfrowych w celu ochrony konsumentów i zapobiegania działaniom przestępczym, takim jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Unia Europejska chce uregulować rynek kryptowalut

W zeszłym roku Unia Europejska stała się pierwszym dużym regionem gospodarczym, który zgodził się na regulację kryptowalut. Zalecenia o nazwie „Rynki aktywów kryptograficznych” (MiCA) weszły w życie w czerwcu tego roku. Całkowite wdrożenie rozporządzenia ma jednak potrwać do końca 2024 r. Z punktu widzenia Lagarde rozporządzenie MiCA powinno być jedynie pierwszym krokiem do regulacji. Wielokrotnie opowiadała się za globalną regulacją cyberwalut -m przypomina agencja prasowa.

Czytaj więcej

Bitcoin bije inne inwestycje na głowę w 2023 r.

EBC wezwał do globalnej regulacji aktywów kryptograficznych zarówno w celu ochrony konsumentów, którzy nie są świadomi ryzyka, jak i zamknięcia luki, która może zostać wykorzystana do kierowania środków finansowych do terrorystów lub umożliwiająca przestępcom pranie pieniędzy. Obawy, że waluty emitowane prywatnie mogą wyprzeć pieniądze rządowe, były jednym z powodów, dla których EBC uruchomił własny projekt cyfrowego euro, ale bankowi wciąż dzielą lata od emisji jakichkolwiek cyfrowych pieniędzy. W zeszłym miesiącu bank rozpoczął „fazę przygotowawczą” do wprowadzenia cyfrowego euro, ale stwierdził, że minie kolejne dwa lata, zanim będzie mógł zdecydować, czy je wprowadzić, czy nie.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym