Aktualizacja: 12.12.2024 20:42 Publikacja: 26.01.2022 20:36
Foto: Bloomberg
To powszechnie odebrano jako zapowiedź, że główna stopa procentowa Fedu zostanie podniesiona już w marcu.
"Wobec inflacji mocno przekraczającej 2-procentowy cel oraz silnego rynku pracy, Komitet spodziewa się, że wkrótce będzie odpowiedni moment do podniesienia stopy" - mówi komunikat Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) wydany po środowym posiedzeniu.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła notowaniom złotego. Czy ten ruch uda się utrzymać?
Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.
Inwestorzy nie są pewni, czy Rezerwa Federalna obetnie w środę stopy o 25 pkt baz. czy o 50 pkt baz. Spodziewają się natomiast, że Bank Anglii oraz Bank Japonii nie zmienią ich poziomu.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
W sierpniu przybyło w USA mniej etatów, niż się spodziewano, ale lekko spadła stopa bezrobocia. Są więc argumenty za cięciem stóp procentowych przez Fed, a nie ma wyraźnych sygnałów recesji.
Riksbank obniżył główną stopę, zapewne znów zrobi to we wrześniu. EBC też może wrócić wówczas do cięć, a Fed zacznie cykl luzowania polityki pieniężnej.
Inflacja konsumencka w USA była w lipcu nieco mniejsza, niż prognozowano. To dobra wiadomość dla rynków, gdyż pozwala na to, by Fed zaczął ciąć stopy procentowe we wrześniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas