To główne wnioski płynące z kwartalnego opracowania Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego sytuacji na rynku kredytowym, powstałego na bazie ankiety wysłanej do przewodniczących komitetów kredytowych (na przełomie czerwca i lipca 2015 r. wypełniło ją 25 banków, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc.).
W II kwartale 2015 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Złagodzenie dotyczyło głównie marż kredytowych dla kredytów obarczonych większym ryzykiem oraz pozaodsetkowych kosztów kredytu. Z drugiej strony, marże dla pozostałych kredytów zostały zaostrzone przez banki po raz pierwszy od sześciu kwartałów.
Ankietowane banki uzasadniały złagodzenie polityki kredytowej głównie decyzjami RPP w zakresie polityki pieniężnej oraz poprawą jakości portfela kredytowego. W II kwartale 2015 r. banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty – większy ze strony dużych przedsiębiorstw niż małych i średnich.
Popyt na kredyty długoterminowe siódmy kwartał z rzędu był wspierany przez zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji, ale w mniejszym stopniu niż w poprzednich okresach. W III kwartale 2015 r. banki nie przewidują istotnych zmian kryteriów polityki kredytowej (z wyjątkiem łagodzenia polityki kredytowej w segmencie długoterminowych kredytów dla MSP) oraz oczekują wzrostu popytu.
W II kwartale 2015 r. ankietowane banki istotnie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie, niektóre warunki udzielania kredytów mieszkaniowych zostały zaostrzone, choć w małej skali. W opinii banków popyt na kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2015 r. istotnie się zmniejszył, co było zgodne z ich oczekiwaniami. Do głównych przyczyn spadku popytu banki zaliczyły prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz wykorzystanie przez klientów alternatywnych źródeł finansowania. W III kwartale 2015 r. banki zapowiadają brak zmian polityki kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.