Polityka

Kwaśniewski detronizuje PO

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Partia Donalda Tuska po raz pierwszy od 2007 roku może przegrać wybory – wynika z sondażu „Rz".
Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią, która najbardziej może skorzystać na powrocie Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki – wynika z sondażu Homo Homini zrealizowanego 12 kwietnia na zlecenie „Rzeczpospolitej". Nowa formacja centrolewicowa odbiera głosy Platformie Obywatelskiej, przez co spada ona na drugie miejsce. Flagowe nazwiska listy Kwaśniewskiego odgrywają w tym procesie niebagatelne znaczenie.
Zbadaliśmy poparcie Polaków dla listy, którą firmują Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec, a także dla listy, na której Palikota zastępuje w tej trójce Ryszard Kalisz. W obu przypadkach wybory wygrywa PiS, a PO spada na drugie miejsce. W pierwszym wariancie poparcie dla PiS wynosi 29 proc., a dla PO 28 proc. Europa Plus z Kwaśniewskim, Siwcem i Palikotem na sztandarach zdobywa 10 proc. poparcia. 27 proc. na takie poparcie mogłyby liczyć w wyborach SLD oraz Europa Plus z Ryszardem Kaliszem
W drugim przypadku, gdy Palikota zastępuje Kalisz, PiS nadal ma 29 proc. poparcia, ale PO już tylko 25 procent. Sama Europa Plus zajmuje trzecie miejsce, zdobywając aż 18 proc. głosów. A w połączeniu z SLD formacje lewicowe zdobyłyby aż 27 proc. poparcia. Oznacza to, że po raz pierwszy od siedmiu lat zostałby także przełamany dotychczasowy układ sił na scenie politycznej, w którym dominują dwie partie: PO i PiS, a reszta ugrupowań jest skazana na rolę politycznych przystawek. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uważa, że sondaż „Rz" pokazuje potencjał tkwiący w Europie Plus. – Widać, że ta formacja odbiera Platformie Obywatelskiej część lewicowego elektoratu, który nie chce wracać do SLD – ocenia. I dodaje, że może to być zjawisko trwałe. Nie jest więc wykluczone, że jeżeli Europa Plus osadzi się na scenie politycznej, to partia Tuska na dłużej spadnie w sondażach. Józef Oleksy, wiceszef SLD, uważa jednak, że ta sytuacja nie potrwa długo i notowania formacji Kwaśniewskiego oraz jego partii się zrównają. – Bo przecież nie ma powodu, żeby Europa Plus tak brylowała w sondażach – twierdzi Oleksy. – Rzeczywiście, Europa Plus zyskuje, gdy coś robi i staje się o niej głośno, a gdy media przestają się nią interesować, bo np. Aleksander Kwaśniewski wyjeżdża z kraju, to poparcie dla niej spada – mówi Biskup. – Ale wyborcy najwyraźniej są tym pomysłem zainteresowani. Kwaśniewski wciąż liderem lewicy. PiS może na tym skorzystać Z kolei politolog Wojciech Jabłoński uważa, że ten sondaż powinien dać do myślenia PO. – Ta partia od lat była nastawiona na przetrwanie, a dziś to już nie wystarcza – komentuje. Jabłoński przypomina, że to kolejny przypadek, gdy PiS wychodzi przed PO. – A to znaczy, że część elektoratu, patrząc na scenę polityczną, widzi przede wszystkim Tuska i chce go zmienić, wszystko jedno na kogo – dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL