fbTrack

Promocja turystyczna

Wino z róży i ciastka od serca

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Już za tydzień w Warszawie (19-21 kwietnia) startują Targi Produktów Regionalnych Regionalia i Targi Agroturystyka. Udział zapowiedziało ponad 200 wystawców
Przez trzy dni na stoiskach w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska wystawcy prezentować będą wyroby z różnych stron Polski i świata, począwszy od produktów mlecznych i mięsnych, przez pieczywo, przetwory i słodycze po lokalne trunki, a nawet rękodzieło. Nie zabraknie też propozycji wypoczynku blisko natury w otoczeniu pięknych polskich krajobrazów.
Dla uczestników targów zaplanowano wiele atrakcji. Pierwszy raz w tym roku odbędzie się Święto Piw Regionalnych, podczas którego będzie można poznać smak piw wytwarzanych przez lokalne warzelnie. W programie są też degustacje tradycyjnych produktów, pokazy kulinarne i warsztaty gotowania. Wstęp na targi jest bezpłatny. - Połączenie obu wydarzeń, targów Regionalia i Agroturystyka, stwarza okazję, by pokazać jak wiele do zaoferowania mają polskie regiony. Nasi wystawcy będą kusić zwiedzających pyszną i zdrową kuchnią z różnych stron kraju i świata oraz propozycjami wypoczynku w otoczeniu pięknych krajobrazów polskiej wsi – mówi Bartosz Sosnowski, prezes firmy Międzynarodowe Targi Polska, organizującej obie imprezy.
Na Regionaliach znajdą się produkty z Polski i zagranicy oraz zdrowa żywność. Na przykład Mazurskie Rancho Frontiera zaprezentuje sery owcze, a spółdzielnia mleczarska z Głuchowa – tradycyjny twaróg i masło. Na stoiskach pojawią się pieczywa z siedleckiej Piekarni Ratuszowa Radzikowscy tworzone według staropolskich receptur. Firma Sweet USA zaprezentuje słodycze najlepszych amerykańskich marek, a Ciasteczka Owsiane „Od serca" będzie pokazywać słodkości z płatków owsianych. Bul-Eco będzie z kolei zachwalać przetwory warzywne i owocowe, ze szczególnym uwzględnieniem specjałów kuchni bułgarskiej, a Maciejowy Sad tłoczone, naturalne mętne soki. Na targach nie zabraknie też regionalnych trunków. Lokalne piwa przywiozą m.in. Browar Kormoran czy Pilsweiser, firma Nalewki Staropolskie przedstawi różnorodne nalewki owocowe, a Vin-Kon wina owocowe wytwarzane z aronii, dzikiej róży, jarzębiny, róży i śliwek. Zwiedzający będą też mogli przebierać w regionalnych miodach, swoje propozycje w tym zakresie przedstawią m.in. Pasieka Pucer i Pasieka Fujarskich. Podczas targów zaplanowano degustacje - pokaz z potrawami kuchni polskiej przygotuje znany kucharz i dziennikarz kulinarny Tomasz Jakubiak. Dla dzieci, zorganizowane zostaną warsztaty z gotowania. Na stoisku Ekorodzice.pl będzie można wziąć udział w warsztatach, jak robić zabawki z surowców wtórnych czy mozaikę z zakrętek od butelek. Na stoisku Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania Warszawa Smyczkowa zwiedzający będą mogli zasięgnąć wskazówek na temat prawidłowego żywienia i zbadać bezpłatnie swoją tkankę tłuszczową. Ponadto, planowana jest prezentacja „Fair Trade: systemy certyfikacji produkcji etycznej", która będzie okazją, by dowiedzieć się, czym jest Sprawiedliwy Handel i dlaczego warto dbać o etyczne pochodzenie wyrobów. W ramach targów organizowane są też specjalne konkursy: dla wystawców – na najlepszy produkt regionalny, a dla zwiedzających – na wyjątkowy przepis z regionalnymi specjałami. Więcej informacji:
www.targiregionalia.pl i www.targiagroturystyka.pl
Źródło: turystyka.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL