fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska będzie liderem w regionie

Fotorzepa, Piotr Guział PG Piotr Guział
Polska gospodarka, mimo spowolnienia, pod względem wzrostu PKB nie będzie miała sobie równych w naszym regionie; PKB wyniesie 2,9 proc. - uważa Bank Światowy. Analitycy wskazują, że w 2013 r. przyspieszymy do 3,2 proc., ale pozycję lidera oddamy Litwinom.
Bank Światowy w opublikowanym w środę opracowaniu "EU11 Regular Economic Report" przedstawił prognozy wzrostu dla dziesięciu najnowszych członków Unii Europejskiej oraz Chorwacji, która wkrótce ma dołączyć do Unii.
BŚ wskazał, że kryzys, jaki panuje obecnie w Europie, wpływa negatywnie również na gospodarki "nowej" Unii jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku krajów strefy euro. Eksperci banku przewidują, że w tym roku łącznie gospodarka EU11 urośnie o 1,5 proc., wobec 3,1 proc. w 2011 r. Choć to znaczne spowolnienie, ekonomiści BŚ porównują te szacunki z prognozami dla "starych" członków UE. Tam PKB spadnie w br. o 0,1 proc., wobec wzrostu o 1,5 proc. w ubiegłym roku.
Na tle "unijnej jedenastki" bardzo dobrze prezentuje się polska gospodarka, która w tym roku ma się zwiększyć o 2,9 proc. To najlepszy wynik wśród krajów naszego regionu. Za nami znalazły się m.in.: Litwa (2,3 proc.), Łotwa (2,3 proc.) oraz Słowacja (2,1 proc.). Najgorsze wyniki wśród wschodzących gospodarek Europy zanotują: Słowenia (minus 1,2 proc.), Chorwacja (minus 1,0 proc.), Węgry (minus 0,4 proc.), a nawet Czechy, gdzie BŚ przewiduje stagnację.
W 2013 r. polska gospodarka przyśpieszy do 3,2 proc., ale nie będzie to najlepszy rezultat w regionie. Wyższą dynamikę ma zanotować Litwa, której gospodarka wzrośnie o 3,5 proc., a po piętach będzie nam deptać Słowacja ze wzrostem PKB na poziomie 3,1 proc. oraz Estonia, która ma się rozwijać w 3-procentowym tempie.
Eksperci BŚ podkreślają, że prognozy dla wschodzących gospodarek UE są obarczone znacznymi ryzykami, ale nie dotyczy to m.in. Polski.
"Oczekujemy, że dojdzie do stabilizacji zewnętrznej i wzrost gospodarki w Polsce umocni się w przyszłym roku do 3,2 proc. (...) w przypadku Polski cały czas jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy i uważamy, że są takie czynniki, które powodują, że polska gospodarka będzie w mniejszym stopniu niż inne kraje dotknięta tym, co się dzieje na zewnątrz" - stwierdziła ekonomista BŚ na Polskę Ewa Korczyc.
W raporcie BŚ znalazły się również zalecenia dla krajów EU11. Eksperci podkreślają m.in., że rządy, banki centralne oraz nadzór finansowy powinny wzmocnić zaufanie na rynkach finansowych, a polityka pieniężna powinny pozostać stabilna, aby zabezpieczyć te kraje przed zewnętrznymi wstrząsami i pomóc gospodarce bronić się przed zmiennością w strefie euro.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA