fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Postępowanie podatkowe: jak uniknąć kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe

ROL
Gdy organy podatkowe zaczynają przyglądać się naszym rozliczeniom podatkowym, może się okazać, że będziemy musieli – jeżeli zaniżyliśmy należny podatek – dopłacić, i to z odsetkami. Na tym jednak cała sprawa często się nie kończy. Podatnikom grozi jeszcze sprawa karna. Nie mają co liczyć, że się im upiecze. Nawet gdy są szanse, że zobowiązanie podatkowe wkrótce się przedawni.
Fiskus, zanim jeszcze wyda decyzję podatkową, wszczyna postępowania karnoskarbowe. Często tylko po to, aby za chwilę je zawiesić. Przepisy ordynacji podatkowej mówią, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Dzięki temu urzędnicy zyskują więcej czasu, aby zebrać przeciwko podatnikowi dowody.
Sytuacji, które mogą nas oburzać, jest więcej!
Wcale nierzadkie są przypadki, gdy postępowanie karnoskarbowe kończy się wcześniej niż podatkowe. Do tego odmiennym wynikiem dla podatnika: decyzja podatkowa jest korzystna, a w sprawie karnej dochodzi do skazania. Jak to możliwe? Fiskus zazwyczaj wie, co robić, aby wygrać. Podatnik niekoniecznie. Dlatego warto zaangażować profesjonalnego pełnomocnika.
Pomoc adwokata może być nieoceniona. Doradzi np., czy warto skorzystać z oferty dobrowolnego poddania się odpowiedzialności – zwłaszcza że wtedy często można liczyć na niższy wymiar kary a dodatkowo informacja o ukaraniu nie zostanie wpisana do rejestru karnego. Warto pamiętać, że warunkiem skorzystania z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest zapłata podatku, którego nie uregulowaliśmy w związku z popełnionym przez nas przestępstwem lub wykroczeniem.
Urzędnicy mogą to wykorzystać w postępowaniu podatkowym i odeprzeć argumenty podatnika twierdzeniem, że skoro dobrowolnie uiścił należność podatkową, to nie jest niewinny.
W „Vademecum Podatki i Księgi” zwracamy uwagę, z jakimi przypadkami podatnik może się zetknąć w prowadzonym przeciwko niemu postępowaniu, wskazując, jak powinien się wtedy zachować, by nie pogorszyć i tak trudnej sytuacji.
 
Zobacz poprzednie VADEMECUM Podatki i Księgi:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA