fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Świadczenie pielęgnacyjne: 100 zł dla opiekunów niepełnosprawnych

Pobierający świadczenie pielęgnacyjne mają kilka dni na złożenie wniosku o dodatek
Prawo do dodatku za kwiecień, maj i czerwiec przysługuje rodzicom i opiekunom niepełnosprawnych dzieci pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Dodatkowe 100 zł jest przyznawane na wniosek. Można go złożyć w ośrodku pomocy społecznej do końca czerwca.
Osoby zajmujące się niepełnosprawnymi rodzicami nie otrzymają dodatkowych 100 zł.
– Podobny dodatek można było otrzymać w ostatnich miesiącach zeszłego roku. Wtedy jednak mogli o niego wnioskować wszyscy uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego – mówi Magdalena Rak-Wlaszczyk, inspektor z MOPS w Kraśniku.
Przyznanie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego tylko opiekunom niepełnosprawnych dzieci wpisuje się w politykę rządu. Resort polityki społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z projektem prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 620 zł ma przysługiwać ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu, rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem oraz innym osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym. Jest jednak warunek:niepełnosprawność musi powstać do ukończenia przez podopiecznego 18 lat lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia.
Inne osoby zobowiązane do alimentacji, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, będą mogły się ubiegać o specjalny zasiłek opiekuńczy wynoszący 520 zł. Jego przyznanie będzie zależało od sytuacji majątkowej rodziny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA