fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Igrzyska dwa razy droższe

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Koszty igrzysk w Londynie będą dwa razy wyższe aniżeli pierwotnie planowano i wyniosą ok. 13,1 mld dol. (8,4 mld funtów)
Podliczyli to eksperci  Said Business School przy uniwersytecie oksfordzkim, podała agencja Bloomberg. To największy wzrost kosztów igrzysk w trakcie przygotowań, od czasów olimpiady w Atlancie (USA). Wtedy rzeczywiste koszty okazały się wyższe od zaplanowanych o 147 proc.
W wypadku Londynu, w zgłoszeniu do MKOL figurowała kwota 4,2 mld funtów. Potem wydatki już tylko rosły. Np. w ubiegłym roku wydatki na  zapewnienie bezpieczeństwa zostały podwojone do 553 mln funtów (liczba ochroniarzy wzrosła z 10 tys. do 24 tys.).
Dla porównania Pekin przekroczył przyjęty budżet tylko o 4 proc.; Ateny o 60 proc.. W sumie podczas każdej olimpiady przekraczano planowane kosztorysy. Średnia z 17 letnich i zimowych igrzysk to 179 proc.
Londyn niedługo pozostanie liderem w olimpijskiej drożyźnie. Za dwa lata tam rekord niewątpliwie pobije rosyjskie Soczi. W 2007 r zaplanowano tam koszty na 314 mld rubli (9,41 mld dol.) a  obecnie szacuje się je na 1,4 bln rubli tj. 40 mld dol. Byłby to rekord wszech czasów.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA