fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Holografia, performance, zajęcia na kutrze

Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Maturzyści mają do wyboru wiele oryginalnych kierunków i specjalności. Zawdzięczają to coraz silniejszej konkurencji między uczelniami
– W tegorocznej ofercie mamy 20 nowych kierunków studiów – mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. Na liście nowości są m.in. chemia kosmetyczna, geomonitoring, okcydentalistyka, genetyka. – Zwiększając ofertę, staramy się przyciagnąć kandydatów – przyznaje Boruszczak.
Nowości wprowadza Uniwersytet Szczeciński. Mediacja międzykulturowa prowadzona będzie jako studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie). Studenci będą poznawali wiedzę m.in. z zakresu nauk o społeczeństwie, komunikacji międzykulturowej, technik dialogu międzykulturowego, medioznawstwa, psychologii społecznej, a także projektowania i realizacji badań społecznych oraz programów komputerowej analizy danych.
– Absolwenci tego kierunku będą mieć wiedzę, która pozwoli im na diagnozę stanu określonej zbiorowości oraz występujących w niej zagrożeń, zwłaszcza w takich obszarach jak: wielokulturowość, zróżnicowanie etniczne i religijne oraz migracje – mówi Julia Poświatowska, rzeczniczka rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej zdaniem kierunek ten będzie kształcił specjalistów, którzy dobrze będą się odnajdywać w międzynarodowych zespołach pracowniczych, przeciwdziałać pojawiającym się konfliktom społecznym.
Pracownicy uczelni zachęcają też do podjęcia studiów na mikrobiologii i oceanografii. Na tym drugim kierunku duży nacisk kładzie się na kształcenie praktyczne. Studenci mają zajęcia m.in. w Stacji Brzegowej Wydziału w Międzyzdrojach, na kutrze badawczym SNB-US1 i statku szkolnym „Nawigator XXI„ ależącym do Akademii Morskiej w Szczecinie.
Katarzyna Opalińska z Akademii Morskiej zachęca z kolei do podjęcia studiów na kierunku logistyka. Absolwent tego kierunku zdobędzie kwalifikacje logistyka międzynarodowego lub spedytora i będzie mógł znaleźć pracę w portach morskich i w żegludze śródlądowej.
– Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów w różnych obszarach logistyki wciąż rośnie, a ich zarobki to ok. 3000 euro – przekonuje Opalińska.
Nowe kierunki studiów tworzy także Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie. – W przyszłym roku akademickim chcemy uruchomić trzy: gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, eksploatacja mórz i oceanów na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu oraz turystyka i rekreacja na Wydziale Ekonomicznym – informuje rzecznik uczelni Stanisław Heropolitański.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie będzie kształciła m.in. na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich. Absolwenci takich studiów będą mogli w przyszłości prowadzić hodowlę psów czy kotów.
Za to Uniwersytet Jagielloński w tym roku uruchomi m.in. nabór na weterynarię, elektroradiologię. Z bardziej oryginalnych przyjmie na takie specjalności jak bioinformatyka czy też performatyka przedstawień.
Fotonika to z kolei nowy i jedyny kierunek studiów, który powstanie w tym roku na Politechnice Warszawskiej. Kierunek ten daje szansę zdobycia wykształcenia na miarę XXI wieku – uważają pracownicy Politechniki Warszawskiej. Program studiów został skonstruowany tak, aby dać absolwentom przede wszystkim umiejętności projektowania urządzeń optoelektronicznych, systemów obrazujących i algorytmów analizy obrazu. Nacisk położono w nim także na holografię, która w najblizszych latach może rozwijać się wraz z techniką cyfrową.
Uczelnie tworzą też kierunki w języku angielskim. – W ten sposób chcą przyciągnąć studentów zagranicznych, ale także przygotować kandydatów do pracy w międzynarodowych korporacjach – mówi prof. Stefan Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych. Archeologia po angielsku to np. jeden z kilku zaledwie nowych kierunków w tegorocznej ofercie Uniwersytetu Warszawskiego.
– Wprowadzamy jeden nowy kierunek, teleinformatyka, oraz kilka nowych specjalności. Zmiany wprowadzamy systematycznie, ale rozważnie. Nie musimy się ścigać, tym bardziej, że na naszej uczelni mamy kierunki unikalne w Polsce czy Europie, np. odlewnictwo i ceramikę – dodaje Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo – Hutniczej.
Eksperci radzą, aby przed wybraniem nowego kierunku dokładnie poznać program. Bo jego tworzenie może być tylko zabiegiem PR-owskim. – Moim zdaniem nie powinno się mnożyć specjalności, tym bardziej że niekiedy są bardzo podobne do tych, które już istnieją, a tylko nieznacznie został zmodyfikowany program studiów – uważa prof. Tomasz Borecki, były rektor SGGW.

Nowości z uczelni

Oto kilka z wielu nowych, ciekawych kierunków i specjalności
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA