fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Islamska pieta, wojna i rewolty

Zdjęcie Roku. Autor Samuel Aranda wykonał je 15 października podczas protestów przeciwko prezydentowi Alemu Abdullahowi Salehowi w Jemenie. Jest fotografem „New York Timesa”. Nagrodę (10 tysięcy euro) odbierze w Amsterdamie w kwietniu
NEW YORK TIMES
Hiszpan Samuel Aranda zwyciężył w 55. edycji konkursu. Wyróżniono Tomasza Lazara i Tomasza Gudzowatego - pisze Jacek Cieslak
Zdjęcie laureata przedstawia islamską pietę – zakwefioną kobietę obejmującą krewnego, rannego w antyrządowej demonstracji w Jemenie. Zobacz galerię zdjęć
Z pełną ekspresji nagością bojownika i widocznymi na rękach tatuażami kontrastuje hieratyczna, żałobna czerń stroju krewnej i biel jej rękawiczek. Nie widzimy twarzy muzułmanki. Tajemnicy, tego, co czuje, nie odsłania wąskie rozcięcie nikabu. Tylko z układu ciała można się zorientować, jaki przeżywa dramat. Zdjęcie zostało wykonane w meczecie, gdzie mieścił się szpital polowy podczas demonstracji przeciwko rządom Ali Abdullaha Saleha w Jemenie.
Specjalne wyróżnienie otrzymał fotos Kadafiego wykonany przez członka jego ochrony.
– Przedstawia moment upadku dyktatora, którego nie mógł udokumentować zwykły obywatel – powiedziała przewodnicząca jury Aidan Sullivan.
II nagrodę w kategorii „People in News" otrzymał Polak Tomasz Lazar za „Areszt protestujących w Harlemie, Nowy Jork". To zapis demonstracji przeciwko policji i nierównym dochodom w społeczeństwie amerykańskim. Policjanci w czarnych uniformach, obładowani bronią robią wrażenie zbirów, a aresztowana przez nich kobieta krzyczy jakby pogwałcono jej prawa.
26-letni Tomasz Lazar, niezależny fotograf ze Szczecina, jest autorem cyklów m.in. o polskim Wybrzeżu, szczecińskim sierocińcu, a także reportaży o Wenecji i lotnisku Tempelhof. Jego prace można oglądać na stronie „Tomasz Lazar Photography".
– Teraz będę kontynuował, m.in. w Tokio, mój fotograficzny esej „Teatr życia", w Szczecinie zaś zamierzam przyglądać się próbom tancerek – powiedział „Rz".
Pośród nagrodzonych kadrów najwięcej jest obrazów trzęsienia ziemi w Japonii, rewolucji w krajach arabskich i relacji z wojen. Zdominowały nawet kategorię „Sztuka i rozrywka": nagrodzono zdjęcie żołnierza grającego na perkusji – w okopach, na linii frontu w Afganistanie.
Również reportaże sportowe są brutalne. Zwycięzca Aleksander Taran pokazał ustawki bokserskie rosyjskich amatorów, a Tomasz Gudzowaty, laureat trzeciej nagrody – biedaków rywalizujących w meksykańskiej odmianie wrestlingu. Współczesnych gladiatorów ubranych w kostiumy superbohaterów rodem z amerykańskich komiksów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA