fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przeniesienie do innej pracy

Szef kazał mi wykonywać pracę inną niż określona w umowie. Praca odpowiada moim kwalifikacjom. Przełożony uzasadnił przeniesienie nagłą potrzebą zakładu pracy. Czy mam obowiązek zgodzić się na przeniesienie? Czy szef może przy tej okazji obniżyć moje wynagrodzenie? – pyta czytelnik.
Odpowiada Bartłomiej Raczkowski, partner w Kancelarii Prawa PracyW trakcie trwania stosunku pracy pracodawca może: precyzować zakres obowiązków pracownika, czasowo przenieść go do wykonywania innej pracy aniżeli wskazana w umowie, a także zmienić warunki pracy i płacy w trybie wypowiedzenia zmieniającego.Precyzowanie obowiązków następuje, kiedy pracodawca wydaje podwładnemu polecenia dotyczące wykonywania pracy tego rodzaju co określona w umowie. Może konkretyzować te zadania nie tylko poprzez określenie zakresu czynności, ale również przez wydanie polecenia służbowego. Polecenie nie musi mieć formy szczególnej i wystarczy, że będzie ustne. Obowiązek podporządkowania się poleceniu pracodawcy wynika z art. 100 § 1 kodeksu pracy. Odmowa może być więc uznana za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeżeli zatem w umowie został określony rodzaj pracy jako „operator maszyn metalurgicznych”, to pracodawca może poleceniem wyznaczać, któ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA