fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Miłość podwyższa IQ

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Od tego, na ile troskliwie sprawowana jest opieka nad dziećmi w pierwszych dwóch latach życia, zależy rozwój ich mózgu, a w dalszych latach życia poziom ilorazu inteligencji (IQ).
Badania, które tego dowodzą, zostały przeprowadzone z udziałem rumuńskich sierot. Te z nich, które trafiły do rodziny zastępczej przed ukończeniem dwóch lat, miały znacznie wyższe IQ niż dzieci zaadoptowane w późniejszym wieku.
– Nasze prace wskazują, że to wrażliwy okres w życiu człowieka. Doświadczenia, jakie mają w nim miejsce, odgrywają ważną rolę w rozwoju poznawczym – tłumaczy prof. Charles Zeanah, główny autor badań, psychiatra dziecięcy z Tulane University School of Medicine. Uczestniczyli w nich również naukowcy z Harvard University, University of Maryland oraz Temple University.
Wzięli oni pod lupę 136 dzieci. Te spośród nich, które zostały zaadaptowane przed ukończeniem 18 miesięcy, mając 3,5 lat, posiadały IQ na poziomie 94. Dla porównania, iloraz ich rówieśników, którzy później trafili do rodzin, wyniósł średnio 89 punktów.
live science
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA