fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Wynajem pokoi trzeba opodatkować

Jeśli rolnik prowadzi działalność agroturystyczną, świadcząc usługi noclegowe dla gości, to musi zapłacić od niej VAT. Nie ma znaczenia, że nie odprowadza tego podatku od działalności rolniczej.
Pan Zbigniew P. ma 5-hektarowe gospodarstwo. Kilka lat temu wybudował duży dom, który z powodzeniem może pełnić funkcję hotelu. Ponieważ mieszka w atrakcyjnej podgórskiej miejscowości, zajął się agroturystyką. Wynajmuje letnikom pokoje, oferuje też dodatkowe atrakcje, takie jak: kuligi zimą, ogniska czy jazdę konną. Poza tym prowadzi normalne gospodarstwo rolne, hoduje zwierzęta. Sądził, że skoro jest rolnikiem tzw. ryczałtowym, to nie musi płacić VAT również od usług świadczonych na rzecz turystów.
Nie jest to jednak prawda. Działalność agroturystyczna nie może być bowiem utożsamiana z rolnictwem i z tego powodu korzystać ze zwolnienia od VAT. Artykuł 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z podatku tylko dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej wykonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczone przez taką osobę usługi rolnicze. Ale wśród nich nie wymieniono usług hotelowych czy innych świadczonych przez rolnika ryczałtowego. Według art. 2 pkt 19 ustawy o VAT pojęciem tym określa się osobę, która sprzedaje produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Może ona również wykonywać usługi rolnicze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. O agroturystyce nie ma tam jednak mowy. Z podatkowego punktu widzenia działalność rolnicza, tj. uprawa ziemi i hodowla zwierząt, jest niezależna od agroturystyki. Dowodzi tego również fakt, że nie znalazła się ona wśród czynności rolniczych zwolnionych z podatku, lecz w poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (symbol PKWiU ex 55.2), gdzie jest mowa o usługach „świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (symbol PKWiU ex 55.23.15)”. Umieszczenie ich w tym załączniku daje jedynie możliwość skorzystania ze stawki obniżonej. Wynika to wprost z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, który przypisuje takim usługom stawkę 7 proc.
Pan Zbigniew powinien zatem naliczyć VAT od obrotów z wynajmowania pokoi letnikom i organizowania na ich rzecz dodatkowych imprez. Nie może go natomiast ustalać od swojej podstawowej działalności, tj. rolnictwa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA