fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Kolędujmy wszyscy wraz...

Rzeczpospolita
Dawniej kolędnicy odwiedzali domy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dziś nie przestrzegamy tego zwyczaju i nie czekamy na wizytę gości z gwiazdą i turoniem. Wybierzmy się więc na jeden z koncertów, by wspólnie z wykonawcami zaśpiewać najpiękniejsze kolędy
W piątkowy wieczór będzie można posłuchać kolęd pochodzących z Rumunii. W cerkwi greckokatolickiej Ojców Bazylianów (ul. Miodowa 16) zaśpiewa je o godz. 19 chór Sfantul Apostol Andrei z Kluż-Napoka. Zespół utworzyło w 2003 r. czterech muzyków zatrudnionych w charakterze śpiewaków kościelnych w tamtejszej cerkwi. Wybrali na swego patrona duchowego św. Andrzeja Apostoła, zaprezentują tradycyjne kolędy rumuńskie opracowane na chór męski.
W sobotę o godz. 18 na Zamku Królewskim polskie kolędy wykona Chór Męski i Chłopięcy Gregorianum. A pieśni góralskie zaśpiewa w niedzielę o godz. 20 w studiu radiowej Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 zespół Trebunie-Tutki. To koncert promujący płytę „Góralsko siła”. Koncert będzie transmitowany przez Program 3 PR.
Miłośnicy jazzu tradycyjnie wyznaczają sobie spotkanie w Tygmoncie (ul. Mazowiecka 6/8). Opłatek jazzowy (23.12, godz. 21) organizuje znany fotograf Marek Karewicz i zespół Swing All Stars. Tworzą go legendarny saksofonista i kompozytor Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, saksofonista Przemek Dyakowski, pianista Wojciech Karolak, basista Janusz Kozłowski i perkusista Andrzej Dąbrowski. W ten wieczór przychodzi do klubu śmietanka polskiego jazzu podzielić się opłatkiem z muzykami, których się ceni i słucha od lat. To nie lada atrakcja i przeżycie. Po świętach warto się wybrać na kolędowy wieczór Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego (28.12, Biblioteka Publiczna, ul. Marszałkowska 9/19, godz. 19). Koncertowi towarzyszy promocja tomiku wierszy Ernesta Brylla „W ciepłym wnętrzu kolędy”. Tego samego wieczoru w pruszkowskim Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego (pl. Jana Pawła II, godz. 18) zabrzmią kolędy w jazzowych wersjach – zaaranżowane przez Włodzimierza Nahornego. Zaśpiewają je Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom, a przy fortepianie zasiądzie Andrzej Jagodziński.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA