fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Samoańczycy nie chcą jeździć lewą stroną drogi

Piotr Kościński
Tak wielkiej demonstracji zapewne jeszcze w Samoa nie było. Około 15 tysięcy ludzi, czyli 7 proc. wszystkich mieszkańców, przemaszerowało ulicami stolicy kraju, Apii, w proteście przeciwko planowanemu przez rząd wprowadzeniu ruchu lewostronnego.
Przywódca akcji Toleafoa Solomona Toailoa mówił oburzony o sposobie, w jaki zakomunikowano o planowanej zmianie. Premier nieoczekiwanie pojawił się w telewizji i oznajmił, że od 1 lipca 2008 roku samochody będą jeździć inaczej.
Według protestujących najbardziej zagrożone będą dzieci, które mogą mieć problem z bezpiecznym przejściem przez jezdnię. Trudno też będzie się przyzwyczaić kierowcom. Poza tym zmiana oznacza też konieczność przeróbek samochodów. Szacuje się, że koszty całej operacji wyniosą równowartość 1,8 miliarda złotych. Władze kraju są jednak dobrej myśli. Ich zdaniem samochody przystosowane do ruchu lewostronnego, które można kupić w Australii i Nowej Zelandii, będą tańsze od „prawostronnych” kupowanych dziś w USA. Postanowiono jednak odłożyć wprowadzenie nowych przepisów do 1 lipca 2009 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA