fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Kolejny broker na giełdę

Rzeczpospolita
Prospekt emisyjny BDM trafi w styczniu do Komisji Nadzoru finansowego. Debiut na GPW planowany jest na kwiecień
– Intensywnie pracujemy nad prospektem – potwierdza w rozmowie z „Rz” Jacek Rachel, prezes Beskidzkiego Domu Maklerskiego. Większościowym akcjonariuszem firmy jest od niedawna Prokom Investments. Spółka Ryszarda Krauzego objęła ponad 4,08 mln akcji, płacąc za nie 30,63 mln zł. Po tej transakcji udział Prokomu w BDM wzrósł z 25,9 proc. do ponad 53 proc. Pozyskane dzięki sprzedaży walorów środki broker zamierza wykorzystać m.in. na przygotowanie do debiutu giełdowego.
BDM chce zaoferować w ofercie publicznej do 3 mln akcji. Planuje pozyskać z rynku do 100 mln zł, które w większości trafią na inwestycje kapitałowe. – Docelowo będziemy inwestować w firmy, które chcemy wprowadzać na giełdę. Zamierzamy rozbudować nasz segment inwestycyjny o finansowanie pomostowe spółek i obsługę tzw. pre-IPO (oferta skierowana do wąskiej grupy inwestorów poprzedzająca pierwszą publiczną ofertę spółki). Chcemy jeszcze na wcześniejszym etapie finansować spółki i partycypować w ich wzroście – mówi Jacek Rachel. BDM pozyskuje środki wieloma kanałami. W ramach domu maklerskiego działa już spółka Satus, której celem jest pozyskiwanie i wykorzystywanie funduszy zalążkowych pochodzących z UE. Broker uruchamia też TFI, którego fundusze będą z jednej strony wspomagać młode, innowacyjne firmy, a z drugiej pozwolą zarobić na ich wzroście inwestorom – klientom BDM. Broker ma podpisane umowy z siedmioma spółkami, które wprowadzi na NewConnect, i taką samą liczbą firm mających zadebiutować w 2008 r. na GPW.
BDM będzie drugim (po IDM SA) domem maklerskim na GPW. Większość brokerów wchodzi w skład grup bankowych, które zapewniają im finansowanie i dlatego nie są zainteresowani giełdą. Branża robi się jednak coraz bardziej modna. – Na pewno to dobry kierunek lokowania kapitału dla inwestorów – uważa Marcin Rupiński z DM BOŚ. – Jest coraz więcej spółek, a także instrumentów, także takich, które pozwalają zarabiać na spadkach. To gwarancja, że brokerom nie zabraknie pracy i kapitału. Kolejny broker wybiera się na GPW. Po emisji Prokom pozostanie głównym udziałowcem Beskidzkiego Domu Maklerskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA