fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Szymany polecą z Rechterem

Rzeczpospolita
Iwona Trusewicz
Rząd chce, by lotniska wojskowe zostały w formie darowizny przekazane samorządom. Otworzy to drogę do uruchomienia regionalnych portów cywilnych, takich jak Szymany na Mazurach.
Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. Zakłada ona przekazanie samorządom w formie darowizny niewykorzystywanych lotnisk wojskowych. Będą one mogły wydzierżawiać, wypożyczać lub wynajmować lotniska innym podmiotom na okres nie krótszy niż 30 lat.– Od dwóch lat czekamy na tę nowelizację. Pozwoli ona na ponowne uruchomienie regionalnego lotniska w Szymanach pod Szczytnem. Od kilku lat jest ono nieużywane, bo 40-letni betonowy pas startowy się kruszy. Modernizacja na potrzeby cywilne została zapisana w regionalnym programie operacyjnym jako projekt kluczowy. Unia zgodziła się przeznaczyć na to 37 mln euro. Znaleźliśmy też partnera prywatnego. Samorząd województwa oraz miasto Szczytno i Polskie Porty Lotnicze zgodziły się przekazać inwestorowi część swoich udziałów w spółce Porty Lotnicze Mazury-Szymany sp. z o.o., tak aby zyskać 60-procentową większość – mówi Jan Śmietanko, wicedyrektor Wydziału Infrastruktury i Geodezji urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.
Inwestorem miałaby być warszawska spółka European Business Partners. Należy ona do Aleksandra Rechtera, mieszkającego w Izraelu polskiego przedsiębiorcy. Rechter jest też jednym z głównych udziałowców firmy Kardan notowanej na platformie giełdowej Euronext w Amsterdamie oraz giełdzie papierów wartościowych w Tel Awiwie. Kardan to z kolei założyciel i akcjonariusz (50,02 proc.) spółki GTC Real Estate. Do niej należy natomiast 46,1 proc. Globe Trade Centre SA, notowanej na warszawskiej giełdzie od 2004 r.. – Na początek chcemy zainwestować w Szymany 22 mln zł. Lotniska regionalne to świetny biznes, a Szymany mogą liczyć na dużą niemiecką klientelę – tłumaczy zaangażowanie spółki w projekt Piotr Płocharski, rzecznik EBP.
—m.z.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA