fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Ceny w kraju nie spadają dlatego NBP interweniuje

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Rozwiązania, które zapowiedział premier Donald Tusk w expose są neutralne dla inflacji - powiedział Marek Belka, prezes NBP w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego. Dodał, że wysoka inflacja była jednym z powodów interwencji banku na rynku walutowym
Zdaniem Belki, zacieśnienie polityki fiskalnej teoretycznie może otworzyć drogę do poluzowania polityki pieniężnej, jednak w dużej mierze będzie to zależało od kształtowania się inflacji.
- Bardziej zdyscyplinowana polityka budżetowa otwiera możliwości poluzowania polityki pieniężnej w jakiejś perspektywie - powiedział Belka. Nie wykluczył, że może się to stać już w przyszłym roku.
- Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, jeśli chodzi o politykę stóp procentowych, w której możliwe jest zarówno obniżanie stóp, jak i ich podwyższanie. Dobry projekt budżetu na przyszły rok, jego dobra implementacja, na pewno zwiększa prawdopodobieństwo obniżek stóp - wyjaśnił.
Dodał, że powolny spadek inflacji był głównym powodem interwencji NBP na rynku walutowym.
- Słabszy złoty oznacza trudniejszą dezinflację. Inflacja spada powoli, ale tego się spodziewaliśmy, co widać w naszych projekcjach inflacyjnych. Faktem jest, że inflacja jest ciągle wysoka i dlatego nie powinno nikogo dziwić, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniża stóp procentowych, choć wszyscy spodziewają się pogorszenia koniunktury - powiedział Belka.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA