fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowy premier Włoch o przyszłości euro

Mario Monti
AFP
Piotr Kowalczuk
Mario Monti zapowiedział reformę podatków i emerytur, redukcję kosztów polityki i likwidację deficytu budżetowego w 2013 r.
Korespondencja z Rzymu
Monti przemawiał w Senacie trzy kwadranse. Oklaski przerywały mu 18 razy, mimo że – jak zaznaczył – woli, by go słuchali, niż bili mu brawo. Stwierdził, że Europa znalazła się w najgłębszym kryzysie od czasów II wojny.
– Nie łudźmy się, Unia nie przetrwa upadku euro – powiedział i dodał, że przyszłość euro, a więc Europy, zależy również od tego, co zrobią Włochy. Podkreślił, że połowa ogromnego włoskiego długu jest w rękach zagranicznych wierzycieli, więc wiele zależy od zaufania, które zdobędą sobie Włochy za granicą. Monti zapowiedział walkę z kryzysem w ścisłej współpracy z Unią.
Wbrew oczekiwaniom, jeśli chodzi o szczegóły reform i dalszych oszczędności, nie padły konkrety poza zapowiedzią wprowadzenia na nowo podatku od pierwszej zakupionej nieruchomości.
Monti mówił o zmianie systemu emerytalnego na „bardziej sprawiedliwy", ale też o ulgach podatkowych dla kobiet. Zapowiedział rewizję wydatków ministerstw i obniżenie kosztów władzy wszystkich szczebli, a jednocześnie zmniejszenie presji fiskalnej.
Były już premier Silvio Berlusconi, którego partia Lud Wolności jest najliczniejszą w obu izbach parlamentu, zapowiedział, że nie zgodzi się na jakikolwiek podatek majątkowy. Szefowie Ligi Północnej powtórzyli zaś, że ich partia jako jedyna pozostaje w opozycji do rządu Montiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA