fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Najwyższy rating EFSF potwierdzony

Flickr
Agencje Moody's, Fitch i Standard & Poor's podtrzymały najlepszą ocenę wiarygodności kredytowej AAA dla Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej
Potwierdzenie najwyższej wiarygodności kredytowej dla EFSF to wyraz zaufania pokładanego w strategii strefy euro, która przywróci stabilność finansową - podkreślił szef Funduszu Klaus Regling.
W ramach uzgodnień przywódcy państw strefy euro zdecydowali o zwiększeniu do około biliona euro mocy pożyczkowych EFSF oraz dokapitalizowaniu kluczowych unijnych banków ook.106,4 mld euro. Zwiększenie mocy pożyczkowych EFSF ma się dokonać dwiema metodami. Pierwsza polega na ubezpieczaniu przez EFSF części ewentualnych strat inwestorów lokujących pieniądze w obligacjach zagrożonych krajów strefy euro. Po drugie, EFSF ma być wsparty nowym instrumentem finansowym, który mógłby przyciągać kapitał z rynków - mowa o inwestorach z Chin, państwowych funduszach inwestycyjnych znad Zatoki Perskiej czy inwestorach prywatnych. Jak podkreślał w Pekinie Regling, ustępstw nie będzie, zasady inwestycji w fundusz EFSF pozostaną przejrzyste.
Ustępujący dziś prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet podkreślił w wywiadzie dla „Bild am Sonntag", że kryzys jeszcze się nie skończył i wyraził przekonanie, iż krajom eurolandu uda się ustabilizować system finansowy. Nie wykluczył, że EBC będzie nadal sięgać po nadzwyczajne metody, jak skupowanie obligacji krajów strefy euro czy wspieranie banków.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA