fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kopalnie zwiększą produkcję węgla kamiennego i brunatnego

Od przyszłego roku produkcja może rosnąć
Rzeczpospolita
Wydobycie czarnego złota od 2012 roku w końcu może zacząć rosnąć – wynika z szacunków „Rz”
Ten rok jednak będzie jeszcze kolejnym z tendencją spadkową. Główny Urząd Statystyczny podał, że tylko we wrześniu produkcja węgla kamiennego w polskich kopalniach spadła o 1,4 proc. i wyniosła 6 mln 292 tys. ton. Miesiąc do miesiąca wzrosła jednak o 0,5 proc. Tyle że IV kw. może być słabszy. Zwłaszcza że np. Katowicki Holding Węglowy już zapowiedział, że jego produkcja może być w tym czasie niższa od zakładanej ze względu na zagrożenie pożarowe w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła, a Bogdanka przyznała, że opóźniona inwestycja w zakład przeróbczy spowoduje, iż wzrost wydobycia w porównaniu z 2010 r. będzie większy nie o 1 mln ton, ale maksymalnie o 0,2 mln ton.
Z naszych szacunków wynika, że tegoroczne wydobycie Kompanii Węglowej zamknie się na poziomie ok. 39,5 mln ton. KHW zapowiadał w tym roku powrót do produkcji ok. 13,5 mln ton, ale z powodu  zagrożeń naturalnych może to być 12,5 mln ton. Jastrzębska Spółka Węglowa, która w 2010 r. wyprodukowała 13,3 mln ton węgla, w tym roku może się zatrzymać na poziomie ok. 12,5 mln ton (m.in. z powodu majowego zapłonu metanu w kopalni Krupiński i wyłączenia ściany). Bogdanka wydobędzie maksymalnie 6 mln ton węgla, a Południowy Koncern Węglowy z grupy Tauron około 5 mln ton. Wydobycie ogółem spadnie więc o nieco ponad 1  proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Skąd więc przesłanki, że od przyszłego roku może być lepiej?
Przede wszystkim znacząco ma się zwiększyć produkcja w lubelskiej Bogdance – nawet  o?2 ?mln ton w porównaniu z tym rokiem. Spółka wydobywa już bowiem węgiel z nowego pola Stefanów. Docelowo od roku  2014 ma produkować 11,5 mln ton paliwa rocznie. Szefowa Kompanii Węglowej  Joanna Strzelec-Łobodzińska zapowiedziała zwiększenie produkcji w tej największej spółce w branży o 3 mln ton w ciągu trzech lat dzięki trwającym już inwestycjom. A KHW m.in. głębi dwa szyby i zakłada, że za około trzy lata jego produkcja będzie mogła wzrosnąć do około 15 mln ton paliwa rocznie. Zakładając, że te plany uda się zrealizować nawet częściowo, to od 2014 r. produkcja czarnego złota w Polsce znów może przekraczać 80 mln ton rocznie. Być może dzięki temu spadnie import surowca do Polski, który w tym roku według prognoz eksportera węgla, Węglokoksu, może wynieść 14 – 15 mln ton wobec ok. 13 mln ton w 2010 r. A co z węglem brunatnym? Jego produkcja rośnie, bo działają już nowe odkrywki. Według GUS we wrześniu wydobycie tego paliwa wzrosło rok do roku o 20,7 proc., ale spadło 2,2 proc. miesiąc do miesiąca i wynosi 5 mln 385 tys. ton. Polskie elektrownie zużywają rocznie ponad 45 mln ton węgla kamiennego i około 60 mln ton węgla brunatnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA