fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pierwsze telefony Nokii z systemem Windows

Bloomberg
Fiński producent pokazał dziś swoje pierwsze urządzenia z systemem Windows. Czy to mu pomoże poprawić słabnącą pozycję na rynku smartfonów?
W połowie lutego tego roku Nokia ogłosiła zamiar wykorzystania w swoich telefonach mobilnego systemu Microsoftu. Wczoraj pokazała pierwsze dwa pracujące na nim urządzenia: Lumia 800 i Lumia 710.
- Osiem miesięcy temu podjęliśmy decyzję o zmianie strategii, której owocem jest telefon Nokia Lumia 800 - stwierdził podczas konferencji Nokia World w Londynie Stephen Elop, prezes Nokii. - Mogę śmiało powiedzieć, że ten smartfon jest pierwszym prawdziwym Windows Phone'em, w pełni wykorzystującym możliwości tego systemu. Dzięki niemu zamierzamy stać się liderem rynku smartfonów. Nowe urządzenia korzystają z najnowszej wersji Windows Phone 7 - Mango.
Lumia 800 to telefon z najwyższej półki, wyposażony w konsolę X-box, samochodowy system nawigacji głosowej, aparat fotograficzny z optyką Carl Zeiss czy łatwy dostęp do streamingu muzyki. Jego cenę producent ustalił na 420 euro, a urządzenie od wczoraj jest dostępne w sześciu krajach europejskich. Do Polski trafi na początku przyszłego roku. Drugi smartfon, Lumia 710, będzie kosztował 270 euro, a jego funkcje będą nieco okrojone względem tego, co oferuje Lumia 800. Na rynku znajdzie się pod koniec 2011 roku. - Od miesięcy poświęcamy maksimum uwagi tym smartfonom. Spodziewamy się, że dzisiejsza premiera będzie dla nas sprawdzianem - mówił podczas konferencji Steven Overman, dyrektor marketingu Nokii. To właśnie dla tych telefonów Nokia zarzuciła rozwijanie systemu MeeGo, w który wyposażyła tylko jeden swój model - N9. Za sprawą Microsoftu fiński producent będzie też powoli odchodzić od rozwijanego od lat systemu Symbian, który w połowie 2010 roku obejmował ponad 40 proc. rynku smartfonów. Telefony z tym systemem będą ukazywać się na rynku do końca 2012 roku. Potem wyprze go Windows. - Nokia i Microsoft doskonale się uzupełniają - mówi „Rz" Piotr Bubak, dyrektor działu marketingu w Nokia Poland. - My mamy ogromne doświadczenie w produkcji urządzeń mobilnych, a nasz partner - w tworzeniu oprogramowania. Obie strony odniosą też korzyści z tej współpracy. My zyskujemy dostęp do kilkudziesięciu tysięcy aplikacji dedykowanych systemowi Windows Phone. W zamian oferujemy własne rozwiązania nawigacyjne, z których korzystać będzie cała platforma mobilna Microsoftu. Związek Nokii z Microsoftem zyskuje coraz więcej zwolenników, mimo że początkowo budził obiekcje inwestorów, które zaowocowały zmniejszeniem rynkowej wartości fińskiego koncernu o połowę. Teraz kurs akcji Nokii pnie się do góry. – Windows Phone może pomóc Nokii w odzyskaniu udziału w rynku – mówi Marek Kujda, analityk IDC. – Według prognoz IDC platforma ta ma szansę do 2015 roku stać się drugim systemem operacyjnym dla smartfonów. Microsoft wyposażył w swój system również telefony Samsunga i HTC, firm ze ścisłej czołówki rynku mobilnego. Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Strategy Analytics pokazują, że w Europie Zachodniej już w 2012 roku system ten pozwoli Microsoftowi zdobyć ponad 12 proc. rynku smartfonów. Obecnie obsługuje zaledwie 2 – 3 proc. urządzeń z tej branży.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA