Budżet i Podatki

Polmos Józefów nadal na sprzeda

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Ministerstwo Skarbu wierzy nadal, że uda się znaleźć właściciela dla wytwórni wódek w Józefowie. Kolejna próba jej prywatyzacji możliwa jest w tym roku
Decyzja, aby jeszcze w tym roku ponowić próbę prywatyzacji Polmosu Józefów, jest aktualna - mówi Rz Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.  - Aby tak się jednak stało, spółka musi sprzedać majątek nie związany z produkcją alkoholu  - dodaje Leszkiewicz.
Chodzi m.in. o przedszkole, bocznicę kolejową oraz niezagospodarowane działki.  -To właśnie te części majątku ograniczały zainteresowanie Polmosem wśród inwestorów branżowych. Zawyżały bowiem wycenę spółki  - wyjaśnia podsekretarz stanu w MSP. Do ostatniego przetargu na Polmos Józefów, zakończonego w maju tego roku, nie przystąpił ani jeden inwestor. Nie pomogło nawet obniżenie ceny do18 mln zł. W poprzednim MSP chciało za 85 proc. akcji Polmosu ok.21 mln zł.
Adam Leszkiewicz przyznaje, że o sprzedaż zbędnych terenów i zabudowań nie jest łatwo ze względu na kryzys dotykający rynku nieruchomości.  - Zbywanie zbędnego majątku jest jednak kontynuowane. Spółka właśnie ogłosiła kolejny przetarg  - mówi Leszkiewicz. Restrukturyzacja majątkowa jest potrzebna Polmosowi także dlatego, że jest w złej kondycji finansowej (ubiegły rok zakończył stratą netto przekraczającą 2 mln zł). Cięcia, które zrobił do tej pory  - m.in. redukując zatrudnienie zok.160 do niemal 100 osób  - nie są wystarczające, aby mógł wyjść na prostą i zająć się przede wszystkim umacnianiem pozycji na rynku wódki. Marek Bodych, szef zakładowej Solidarności, zwraca uwagę, że firma jest nadal zadłużona. W pierwszej połowie tego roku tylko jej zaległości wobec urzędu skarbowego wynosiły ok.11 mln zł. - Sytuacja finansowa spółki jest trudna i dlatego powinna ona jak najszybciej znaleźć inwestora  - przyznaje Adam Leszkiewicz. - Przejęciem Polmosu Józefów nadal zainteresowana jest spółka pracownicza  - zapewnia Marek Bodych. Załoga chciałaby jednak, aby MSP zdecydowało się nie na przetarg, ale  -tak jak w przypadku sprzedanego wt ym roku Polmosu Bielsko-Biała  - na negocjacje.
Źródło: ekonomia24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL