fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Ministerstwo wystawia PSEW do wiatru

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Ptaki i nietoperze zamiast ustawy o odnawialnych źródłach energii będą tematem XIII Forum Energetyki Wiatrowej.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej 9PSEW poinformowało dziś, że zaplanowane na 3 listopada konsultacje społeczne ustawy o odnawialnych źródłach energii w czasie Forum Energetyki Wiatrowej nie odbędą się. Powodem jest wycofanie się Ministerstwa Gospodarki. W efekcie   Forum Energetyki Wiatrowej, zaplanowane na 3 listopada zostało przesunięte na 5 grudnia b.r. Zmieni się też tematyka forum , które będzie poświęcone oddziaływaniom farm wiatrowych na ptaki i nietoperze.
- Nie wiadomo, kiedy projekt tego najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego zostanie przekazany do konsultacji. Dziś resort nie podaje już żadnych terminów – wskazuje Krzysztof Prasałek , wiceprezes PSEW. Zgodnie z unijnym prawem, Polska powinna do 5 grudnia 2010 roku określić wsparcie dla odnawialnych źródeł energii.   Na początku sierpnia tego roku rzecznik ministra oficjalnie zadeklarował, że ustawa trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych jeszcze we wrześniu 2011– przypomina PSEW.
Branża energetyki odnawialnej obawia się, że Ministerstwo Gospodarki chce wyciszyć dyskusję na temat nowego wsparcia dla odnawialnej energii. Prawdopodobnie dlatego od wielu miesięcy resort zapewnia, że ma gotowy projekt nowej ustawy. W rzeczywistości nikt nie widział nawet zarysów ustawy. „ Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii jest obecnie przedmiotem intensywnych prac w Ministerstwie Gospodarki. Mają one na celu pełną korelację brzmienia z projektami ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy Prawo gazowe. Zakłada się, że pakiet ww. ustaw zostanie niebawem przekazany do konsultacji wewnątrzresortowych, a następnie poddany procedurze uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Równolegle z konsultacjami społecznymi, projekt ustawy zostanie opublikowany na stronie internetowej BIP Rządowego Centrum Legislacji" - czytamy w odpowiedzi rzecznika MG, udzielonej portalowi energiawiatru.eu. - Jesteśmy zawiedzeni, bo Ministerstwo wielokrotnie deklarowało, że projekt ustawy zostanie upubliczniony najpóźniej w październiku. Tym bardziej, że do tej najważniejszej dla środowiska dyskusji zgłosiło się już ponad 200 uczestników Forum – dodaje Prasałek. Założenia do ustawy o odnawialnych źródłach energii  maja być też tematem odbywającego się za dwa dni Forum Energetyki Odnawialnej , którego organizatorem Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.  Według Związku należy wspierać małe, rozproszone źródła energii ponieważ dotychczasowy system wsparcia zaadresowany do energetyki scentralizowanej  powoduje wysokie koszty, nieefektywne wykorzystanie odnawialnych zasobów energii, brak innowacji technologicznych i przyrostu nowych mocy. ZP FEO opowiada się za  wsparciem mikrogeneracji (moc do 50 kW) i małej generacji (moc do 250 kW) w oparciu o system malejących w czasie  stałych taryf.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA