fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Plemię pozywa Shell o miliard dolarów

Iwona Trusewicz
Rzecz dzieje się w Nigerii, a w rolach głównych występuje Emere Godwin Bebe Okpabi kacyk plemienia Ogale oraz koncern Shell
Kacyk Okpabi i jeszcze czterech plemiennych wodzów złożyło w sądzie Detroit stanu Michigan (USA) pozew przeciwko holenderskiemu gigantowi paliwowemu.
Nigeryjczycy domagają się miliarda dolarów jako zadośćuczynienie za zanieczyszczenie ropą ich plemiennych terenów. Jak podał agencji AFP adwokat kacyków, działalność Shell doprowadziła nie tylko do skażenia środowiska, ale i zagroziła zdrowiu i życiu członków plemienia Ogale.
Oprócz odszkodowania, plemię chce by Shell na swój koszt usunął zanieczyszczenia oraz wprowadził stałą kontrolę stanu gleby i wody. W sierpniu tego roku Shell przyznał publicznie, że jest winny dwóch wycieków ropy w Nigerii (delta Nigru) w 2008 r. Koncern zaproponował tubylcom w ramach odszkodowania...5,7 tys. dolarów oraz 100 worków ryżu i bobu oraz innej żywności. To lekceważenie i arogancja może dziś koncern drogo kosztować. ONZ przygotowuje pozew w sprawie przypadków poważnego naruszenia prawa przez Shell. Wcześniej organizacja uznała, że nie odpowiada on za skażenie delty Nigru.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA