fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Łukaszenko oddaje władze w ręce KGB

AFP
Aleksander Łukaszenko po cichu rozszerza uprawnienia KGB, które pozwolą mu na bezwzględną rozprawę z opozycją. Do zmian w prawie dotarł jeden z białoruskich blogerów
Bloger Władimir Czudeńcow dotarł do projektu pod nazwą „O wniesieniu poprawek do ustawy o „Organach bezpieczeństwa państwowego Białorusi. Zmiany jakie ma wprowadzić,  powiększają samowolę funkcjonariuszy KGB, którzy po wprowadzeniu ich w życie będą nawet mogli pod byle pretekstem bezkarnie zabić podejrzanego.
Zgodnie z tym projektem, o przypadku zranienia lub śmierci osoby wobec, której użyto siły fizycznej lub broni funkcjonariusz służb musi poinformować jedynie prokuratora. Co więcej, projekt wymienia również przypadki, w których funkcjonariusze organów będą mogli użyć kajdanków, pałek, środków chemicznych oraz broni palnej. Oprócz tradycyjnych zastosowań takich jak zatrzymywanie przestępców lub zapobieganie zamieszkom w projekcie dwukrotnie padło stwierdzenie „i w innych przypadkach określanych przez prezydenta republiki Białoruś".

Propozycje zmian:

„Współpracownik organów bezpieczeństwa państwowego(KGB) nie ponosi odpowiedzialności za szkody mające związek z użyciem siły fizycznej, środków specjalnych, użyciem broni w sytuacjach przewidzianych niniejszą ustawą innymi ustawami – jeżeli działał warunkach uzasadnionego ryzyka zawodowego."
Źródło: Bielsat
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA