fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

61 debiutów na GPW w III kwartale – najwięcej w Europie

Fotorzepa, Sz.Łaszewski Sz. Łaszewski
Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro
Warszawska giełda już trzeci kwartał z rzędu okazała się liderem pod względem ilości debiutów. W ciągu trzech miesięcy w Warszawie zadebiutowało 61 firm. Wynik ten to głównie zasługa debiutów na NewConnect. Na rynku alternatywnym w ciągu trzech miesięcy zadebiutowały 54 firmy. Na rynku podstawowym zaledwie siedem. W całej Europie odnotowano 121 IPO.
Łączna wartość wszystkich ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 1,5 mld euro. Wynik ten GPW zawdzięcza głównie ofercie prywatyzacyjnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która była jednocześnie trzecim największym IPO w Europie. Zdecydowanie największe oferty przeprowadzano na hiszpańskiej giełdzie BME. Wartość ofert w III kwartale na tamtym rynku wyniosła 6 mld euro. Eksperci z PwC są ostrożni w prognozowaniu tego jak rynek ofert publicznych będzie wyglądał w IV kwartale.
- Ostatnie miesiące roku na rynku IPO zazwyczaj cechuje największa aktywność, gdyż spółki sięgają wówczas po kapitał po zwyczajowo spokojniejszych letnich miesiącach. Jednak w tym roku, w obliczu bardzo trudnych warunków rynkowych, perspektywy na ostatni kwartał 2011 r. wydają się mało obiecujące, chyba, że nastąpiłaby radykalna zmiana nastrojów wśród inwestorów – mówi Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Jednak jak podkreśla Jacek Socha wiceprezes PwC duża liczba emitentów czeka na poprawę sytuacji na rynkach. - Pomimo niepewności panującej na rynkach, duża grupa potencjalnych emitentów nie rezygnuje ze swoich planów dotyczących IPO, licząc na stabilizację na giełdach w ostatnich miesiącach 2011 r. Spółki, które czekają z ofertą akcji na lepszy moment, już teraz powinny w pełni przygotować się do przeprowadzenia IPO, gdy tylko perspektywy na rynkach finansowych ulegną poprawie – tłumaczy.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA