fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

David Hare otworzy Warszawski Festiwal Filmowy

Ósma strona
WFF
27. edycję WFF otworzy premierowy pokaz filmu "Ósma strona". W Gali Otwarcia wezmą udział reżyser filmu, sir David Hare i wykonawca głównej roli, Bill Nighy.
Inauguracja odbędzie się wieczorem w Warszawskim Multikinie, Złote Tarasy. Jednak pierwszy seans festiwalowy rozpocznie się już o godzinie 9.30 w Kinotece sala 1. Widzowie WFF zobaczą zrealizowany w Hongkongu "Podmuch miłości" w reżyserii Pang Ho-Cheung.
W weekend dwa wydarzenia, godne polecenia. W sobotę pokaz filmu „Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego z udziałem reżysera, scenarzysty – Janusza Margańskiego i aktora - Mariana Dziędziela. W sobotę, niedzielę i poniedziałek odbędą się pokazy filmu „Róża" z udziałem reżysera oraz odtwórców głównych ról, Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego. Więcej informacji na www.wff.pl
Historia Warszawskiego Festiwalu Filmowego sięga 1985 r. Kiedy to wystartował Warszawski Tydzień Filmowy, który miano festiwalu zyskał w 1991 r. Wtedy to nagrodę publiczności zdobył film Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki". Organizatorem WFF jest Warszawska Fundacja Filmowa, a dyrektorem Stefan Laudyn. 27. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 7 – 16 października. Od 2009 roku festiwal należy do elitarnej grupy czternastu festiwali filmowych, zaliczonej przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych, www.fiapf.org) do kategorii „międzynarodowe festiwale konkursowe" – obok m.in. imprez w Cannes, Wenecji, Locarno, Berlinie, San Sebastian czy Karlowych Warach.

Konkursy

Głównym konkursem Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest Konkurs Międzynarodowy, dla filmów fabularnych z całego świata, którego zwycięzca otrzymuje główną nagrodę "Warsaw Grand Prix", ufundowaną przez Prezydenta Warszawy w wysokości 100.000 złotych. Filmy ocenia międzynarodowe Jury, w tym roku zasiądą w nim: Christa Saredi, agentka sprzedaży ze Szwajcarii, która pracowała m.in. z Jimem Jarmuschem, Michaelem Haneke i braćmi Kaurismäki, Artem Vassiliev, producent filmowy z Rosji, reżyser Milcho Manchevski z Macedonii, zdobywca Nagrody Publiczności w 1995 roku za film „Zanim spadnie deszcz" („Before the Rain"), reżyser Bogdan George Apetri z Rumunii, laureat Specjalnego Wyróżnienia Jury i nagrody FIPRESCI w 2010 roku za film „Peryferie" („Periferic") i reżyser Alvaro Brechner z Urugwaju, laureat nagrody Free Spirit w 2009 roku za film „Zły dzień na wędkowanie" („Mal dia para pescar"). Na WFF odbywają się również: Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Konkurs Dokumentalny, Konkurs 1-2 i Konkurs Wolny-Duch. W Konkursie 1-2 biorą udział debiuty i drugie pełnometrażowe filmy fabularne (w dorobku ich reżyserów) z całego świata. W tegorocznej edycji  znalazło się 17 filmów. Nowością 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego jest wydzielenie nowej sekcji: Odkrycia – Świat Dzisiaj, w której zostanie pokazanych ponad 20 filmów o najbardziej aktualnych problemach współczesności.

Targi Filmowe CentEast.

Ważnym elementem festiwalu są imprezy towarzyszące. W dniach od 14 do 16 października odbędzie się już siódma edycja Targów Filmowych CentEast. Wybrane filmy z Europy Wschodniej oraz Rosji zostaną zaprezentowane profesjonalistom filmowym (agentom sprzedaży, dystrybutorom, selekcjonerom festiwalowym) zaproszonym do Warszawy. Tydzień później ten sam zestaw projektów obejrzą w Moskwie goście imprezy CentEast Moscow: Projects for Tomorrow, organizowanej w ramach piątej edycji Festiwalu Filmowego 2morrow. Projekt CentEast Warszawa-Moskwa, który jest częścią Targów CentEast, został stworzony w 2009 roku przez Warszawską Fundację Filmową we współpracy z moskiewską firmą produkcyjną TVINDIE. Celem projektu jest promocja filmów wschodnioeuropejskich na świecie.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA