fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

RPP podwyższyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych - do 5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Informację podał Narodowy Bank Polski.
Od 29 listopada stopa referencyjna wyniesie 5 proc., natomiast stopa redyskonta weksli - 5,25 proc., stopa lombardowa - 6,5 proc., a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,5 proc.
Większość ekonomistów oczekiwała podwyżki stóp procentowych podczas listopadowego posiedzenia RPP. Według ekspertów, to nie jest jeszcze ostatnia podwyżka w tej serii. Kolejnych dwóch należy oczekiwać w pierwszej połowie 2008 r. RPP podwyższała stopy procentowe o 25 punktów bazowych w kwietniu, czerwcu oraz w sierpniu.
Decyzja o podwyżce stóp nie wpłynęła na rynek finansowy - informują dilerzy. - Złoty się umacniał zgodnie z nastrojami na rynkach wschodzących i amerykańską giełdą i na razie się zatrzymał. Po takim mocnym ruchu może przyjdzie jakaś korekta - powiedział Jacek Turczyński, diler ABN Amro. Rynek długu także nie zareagował na decyzję RPP. RPP uzasadniała podniesienie stóp rocznym tempem wzrostem cen konsumpcyjnych w Polsce, które w październiku wyniosło 3 proc., a zatem przekroczyło cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 proc. Rada oceniła, że w najbliższych miesiącach inflacja ukształtuje się powyżej ścieżki centralnej z październikowej projekcji. Zdaniem RPP w najbliższych kwartałach tempo wzrostu gospodarczego będzie najprawdopodobniej nadal wyższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB. Rada oceniła, że inflacja prawdopodobnie ukształtuje się powyżej celu inflacyjnego.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA