fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Sumy gwarancyjne - ministerstwo analizuje, marszałek kontroluje

Oczy organizatorów turystyki skierowane są na Ministerstwo Sportu i Turystyki. Na zdjęciu wiceminister Adam Giersz
Fotorzepa, Danuta Matloch
Wycofanie się Exim Tours spółki z o.o. z działalności turystycznej i wprowadzenie na jej miejsce Exim Tours spółki akcyjnej odbyło się zgodnie z prawem. Co na to urzędnicy?
Ta kwestia pozostaje nierozwiązana. Exim Tours skorzystał z możliwości zarejestrowania nowego podmiotu w rejestrze organizatorów turystyki. W ten sposób uniknął konieczności zapłacenia wysokich opłat gwarancyjnych, tym wyższych, że 17 września weszły w życie nowe, surowsze zasady wykupowania przez touroperatorów gwarancji.
Nowa firma nie musiała legitymować się dorobkiem z poprzedniego roku mierzonym obrotami. Od czego naliczane są gwarancje. Mogła wykupić minimalną gwarancję miliona złotych.
Rynek spekuluje, że spółka miała w ogóle problem ze znalezieniem firmy ubezpieczeniowej, która ubezpieczyłaby jej działalność.
Również Triada zapłaciła mniejsze opłaty gwarancyjne, ale w jej sytuacji wynikało to z przekazania całej działalności touroperatorskiej (organizowanie wyjazdów) spółce córce Sky Club. Ta ostatnia, jako o wiele mniejsza zapłaciła mniej.
- Marszałek nie mógł inaczej postąpić, bo wszystko odbyło się zgodnie z prawem - wyjaśnia rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska. - Marszałek nie ma wpływu na prawo, lecz je wykonuje i egzekwuje.
- Niestety, prawo dopuszcza taką sytuację. Urzędy marszałkowskie muszą przyjąć wniosek biura podróży o wykreślenie z rejestru. Nie mogą także odmówic zarejestrowania nowego podmiotu - wyjaśnia Milewska.
Ale zaznacza,że marszałek podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli, "której celem będzie sprawdzenie, czy rzeczywiście Exim Tours Sp. z o.o. zakończył działalność i, czy wszystkie umowy zostały przepisane na nowy podmiot".
- Dodatkowo, mimo że przepisy tego nie wymagają, wystapiliśmy do biura podróży Exim Tours sp. z o. o. o złożenie oświadczenia, że wszystkie świadczenia klientów biura będą zrealizowane. Takie oświadczenie otrzymaliśmy - mówi Malicka.
Nad tym, jak zaradzić podobnym sytuacjom (nie wiadomo ilu organizatorów turystyki skorzystało z luki w prawie, by uciec od wyższych opłat i czy następni nie pójdą w ślady Exim Tours) zastanawia się Ministerstwo Sportu i Turystyki.
- Dotarły do nas informacje o nieprawidłowościach - mówi rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki Jakub Kwiatkowski. - Ale wszystko co mogę w tej chwili powiedzieć to to, że sytuacja jest analizowana. Kiedy będziemy mieć wynik tej analizy poinformujemy zainteresowanych i media.
Nieoficjalnie, jeden z wysokich urzędników MSiT, przyznaje w rozmowie z Turystyka.rp.pl, że wobec zbliżających się wyborów, nie należy szybko oczekiwać inicjatywy ustawodawczej ministerstwa.
Niektórzy touroperatorzy sugerowali, że może sprawą powinien zając się Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Jednak rzeczniczka prasowa UOKiK, Małgorzata Cieloch, wyjaśnia: - Nie ma powodu do zajęcia się sprawą przez Urząd. Jeśli marszałek zarejestrował Exim Tours jako nową firmę, nie mamy powodu ingerować. Wszystko dzieje się zgodnie z prawem.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA