fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Najbogatszy Chińczyk wejdzie do władz partii komunistycznej

Liang Wengen
AFP
Czołowy chiński kapitalista, multimiliarder Liang Wengen, ma zostać członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin
Jak donoszą chińskie państwowe media, 57-letni biznesmen, którego majątek szacuje się na 9,3 miliarda dolarów, zostanie prawdopodobnie pierwszym w pełni prywatnym przedsiębiorcą we władzach rządzącej partii komunistycznej. Liang Wengen, właściciel firmy Sany Heavy Industry, znalazł się ostatnio na pierwszym miejscu w dwóch rankingach najbogatszych Chińczyków – opublikowanym przez magazyn „Forbes" oraz przedstawionym przez chińską firmę Hurun Consulting.
Przedsiębiorstwo miliardera produkuje ciężki sprzęt budowlany. Liang dorobił się gigantycznej fortuny dzięki boomowi budowlanemu w Chinach, gdzie nowe wieżowce, linie kolejowe i drogi szybkiego ruchu wyrastają jak grzyby po deszczu. Rozwój infrastruktury jest stymulowany przez państwo, czemu biznesmen zawdzięcza lukratywne zamówienia na swoje dźwigi i koparki.
Rzecznik Lianga potwierdził informację, że wpływowy Główny Departament Organizacyjny KPCh przeanalizował jego kandydaturę i niebawem zostanie ogłoszona rekomendacja w tej sprawie. W 2012 r., podczas obrad plenum KC, kandydatura zostanie oficjalnie przedstawiona i odbędzie się głosowanie. Liang Wengen zostanie na razie tzw. delegatem rezerwowym, pozbawionym prawa głosu w sprawach politycznych. Po śmierci lub przejściu na emeryturę któregoś z pełnoprawnych członków będzie mógł zająć jego miejsce. Przewiduje się, że przedsiębiorca nie będzie na razie odgrywał ważnej roli w partii na szczeblu ogólnokrajowym. Może jednak zdobyć istotną pozycję we władzach prowincji Hunan, gdzie znajduje się centrum jego biznesu.
Komunistyczna Partia Chin już wiele lat temu zerwała z wrogim stosunkiem wobec „prywaciarzy". W 2001 r. ówczesny prezydent Chin Jiang Zemin ogłosił, że właściciele prywatnych firm będą przyjmowani do partii, co oznaczało zerwanie z 80-letnią praktyką KPCh w tej dziedzinie. Zamiast sojuszu robotniczo-chłopskiego lansuje się obecnie w partii „sojusz robotników, rolników i przedsiębiorców".
KPCh łączą z prywatnym biznesem coraz ściślejsze więzy. Początkowo partyjnymi oficjelami zostawali prezesi przedsiębiorstw mieszanych – z udziałem kapitału prywatnego i państwowego, jak szef firmy Haier Zhang Ruimin czy przedsiębiorstwa Sinopec – Li Yi. Przyjęcie Lianga Wengena do KC będzie oznaczać przekroczenie kolejnej bariery, gdyż jest to stuprocentowy kapitalista i wzorcowy selfmade man.
Urodzony w biednej górskiej wiosce Liang po zakończeniu edukacji został urzędnikiem niskiego szczebla. W 1987 r. postanowił skorzystać z liberalizacji chińskiego systemu gospodarczego i porzucił pracę w administracji, by założyć firmę Sany. Komunistyczna kariera Lianga rozwijała się w miarę wzrostu potęgi jego biznesu. Zapisał się do KPCh w 2004 r., gdy przedsiębiorstwo weszło na giełdę. Wraz ze wzrostem kapitału Sany rosła jego pozycja w partii. Wkrótce po umieszczeniu go przez „Forbesa" na pierwszym miejscu listy najbogatszych pojawiła się informacja o nominacji na członka KC KPCh.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA