fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Św. Faustyna doktorem Kościoła?

ROL
Kongres Miłosierdzia poprosi papieża, by nadał świętej Faustynie zaszczytny tytuł
– Tak, jest taki pomysł, ale jego szczegóły będą omawiane na kongresie – potwierdza ks. Robert Nęcek, rzecznik II Międzynarodowego Kongresu Miłosierdzia, który w sobotę rozpocznie się w Krakowie.
Gdyby Benedykt XVI przychylił się do prośby uczestników kongresu, św. Faustyna znalazłaby się w niewielkim gronie świętych Kościoła noszących tytuł doktora Kościoła. Do 2002 r. – jak twierdzi ks. prof. Jan Machniak – było ich w Kościele 35, w tym pięć kobiet.  Św. Faustyna byłaby więc szóstą kobietą, obok świętych: Katarzyny ze Sieny, Teresy z Ávila, Teresy z Lisieux, Brygidy Szwedzkiej i Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein. Trzy ostatnie święte ogłosił doktorami Kościoła Jan Paweł II.
Św. Faustyna znalazłaby się w gronie takich wielkich postaci jak święci Augustyn, Tomasz z Akwinu, Jan od Krzyża, Grzegorz Wielki, Alfons Maria Liguorii, Antoni z Padwy.
W XVIII w. papież Benedykt XIV ustalił, że kandydat na doktora Kościoła musi spełniać trzy warunki: przekazywać Kościołowi ważną doktrynę, odznaczać się świętością życia i zyskać potwierdzenie papieża albo soboru powszechnego.
W opinii ks. prof. Machniaka, autora wielu opracowań na temat św. Faustyny i wiceprzewodniczącego komitetu organizacyjnego kongresu, polska święta spełnia dwa pierwsze kryteria (trzecie należy do papieża). – Św. Faustyna przypomniała aktualną i ważną dla Kościoła prawdę o bożym miłosierdziu, objawioną już na pierwszych kartach Pisma Świętego – podkreśla.
Ważność i aktualność nauczania Kościoła o bożym miłosierdziu, przypomnianą przez św. Faustynę, potwierdził bł. Jan Paweł II.
Rozpoczynający się w sobotę II Międzynarodowy Kongres Miłosierdzia (pierwszy odbył się w 2008 r. w Rzymie) będzie jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych tego roku w Polsce. Weźmie w nim udział 1300 osób z 40 krajów.
– Będzie to dla nich okazja, aby dotknąć źródła, z którego wyszło orędzie o bożym miłosierdziu, aby spotkać się z siostrą Faustyną przy jej grobie, a potem z nową siłą zanieść to orędzie w świat – mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, które rocznie odwiedza około 2 milionów osób.
Kongres rozpocznie się w sobotę w łagiewnickim sanktuarium. Tu odbędzie się większość modlitw i spotkań, ale są one przewidziane też w innych miejscach. W niedzielę miejscem spotkań w grupach językowych będą świątynie w centrum Krakowa. W poniedziałek uczestnicy kongresu będą modlić się o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau. We wtorek odwiedzą Wadowice, gdzie na rynku planowana jest ekumeniczna modlitwa o miłosierdzie dla świata za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Kongres zakończy się w środę, 5 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Faustyny.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz z racji kongresu wydał list, w którym napisał: "Świadomi wszystkich trudności, jakie nękają naszą Ojczyznę i cały świat, pragniemy podjąć w naszej Archidiecezji wyzwanie, by otworzyć się na  działanie Miłości miłosiernej i zawierzyć Bogu wszystkie nasze codzienne sprawy. Chcemy, aby wołanie Jezusa Miłosiernego: "Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego" przez nas i nasze świadectwo dotarło do wszystkich ludzi (...). Wierzymy, że Boże Miłosierdzie jest zawsze znakiem nadziei dla każdego człowieka zmęczonego, przygniecionego trudami powszedniego dnia".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA