fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20: 2200 pkt. znowu w grze

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Mimo spadku wartości indeksu największych spółek na GPW poniżej 2200 pkt. nadal pozostaje szansa na na zatrzymanie spadkowego trendu. Skromne kalendarium makroekonomiczne pozostanie na drugim planie, a kluczowe będą nastroje inwestorów na rozwiniętych rynkach akcji
Sesja w USA zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Dow Jones zyskał 1,3 proc., S&P500 wzrósł o 1,1 proc., z kolei Nasdaq Composite wzrósł o 1,2 proc. Po wysokim starcie notowań indeksy powoli wspinały się na wyższe poziomy wycen, ale po godz. 20 czasu polskiego przyszedł etap realizacji zysków.
Giełdy azjatyckie kończą środową sesję w okolicy zera lub na minusie. Japoński Nikkei 225 wzrósł symbolicznie o 0,1 proc., Hang Seng tracił 1 proc., z kolei Shanghai B-Shaers spadał o 0,1 proc. Kontrakty terminowe na S&P500 wystartowały na minusie nie przekraczającym 0,2 proc.
Kalendarium gospodarcze otworzył odczyt cen importowych Niemiec, który w sierpniu spadł o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca i wzrósł o 6,6 proc. rok do roku przy prognozie spadku o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i wzrostu o 6,7 proc. rok do roku. Ostatnio indeks wzrósł o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca i 7,5 proc. rok do roku.
W trakcie sesji inwestorzy poznają także indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Niemczech dla poszczególnych landów.
Na rynku NewConnect zadebiutuje Grupa Jaguar. Do obrotu zostało wprowadzonych 102.823 praw do akcji serii C o wartości nominalnej 0,1 zł każda.
O godzinie 13:00 zostanie opublikowana liczba wniosków o kredyt hipoteczny w USA. Ostatnio odnotowano wzrost o 0,6 proc. Z kolei o 14:30 będzie komunikat o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Ankietowani analitycy spodziewają się spadku o 0,2 proc., podczas gdy ostatnio odnotowano spadek o 4,1 proc. po rewizji.
Kalendarium zamknie odczyt zapasów ropy crude za oceanem – publikacja o godz. 16:30.
Pozostałe dwie sesje bieżącego tygodnia przyniosą dwa istotne odczyty z Niemiec – stopę bezrobocia i sprzedaż detaliczną i to właśnie te dwie informacje mogą wyznaczyć bieżący trend na europejskim rynku akcji.
Kontrakty terminowe na WIG20 otworzyły się 16 pkt. poniżej wczorajszego zamknięcia, co oznacza spadek o prawie 0,8 proc.
Złoty osłabił się na początku sesji wobec euro o 0,15 proc. do poziomu 4,3921 i wobec franka szwajcarskiego o 0,01 proc. do poziomu 3,5991.
Krajowa waluta może zareagować w czwartek na odczyt stopy bezrobocia w Polsce oraz w piątek na odczyt Narodowego Banku Polskiego dotyczący oczekiwań inflacyjnych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA