fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikacje prawnicze 2011 r.: najlepsze wyniki egzaminu w Łodzi i Krakowie

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Dwa tysiące osób może zacząć w 2012 r. szkolenie na aplikacji adwokackiej, a o 400 więcej na radcowskiej
To prawie kompletne dane o wynikach egzaminów, które odbyły się 24 września.
Szczęśliwców może być jednak jeszcze więcej. Wszystko przez to, że w kluczu odpowiedzi do testu na aplikacje adwokacką i radcowską znalazł się błąd  - w pytaniu nr 30 jako prawidłową podano odpowiedź C, podczas gdy poprawna jest odpowiedź A. Komisje egzaminacyjne zweryfikują testy, które już sprawdziły. Jak szacuje Ministerstwo Sprawiedliwości, co najmniej 100 osób może zyskać dodatkowy punkt, którego zabrakło im do zdania egzaminu (trzeba mieć 100 pkt na 150).
Na aplikację adwokacką zdała połowa przystępujących do egzaminu absolwentów prawa: 2029 osób na 4022. Najlepsze wyniki uzyskali kandydaci w Łodzi (68 proc.) i w Krakowie (67 proc.). Najsłabszy wynik zanotowano w Opolu, w którym zdało zaledwie 27 proc. Najwięcej osób dostanie się na aplikację w Warszawie, gdzie na 1415 zdających test zaliczyły aż 664. W Krakowie aplikantami będzie mogło zostać 210 osób. Najmniej zacznie się szkolić w Siedlcach - 11, Radomiu - 12, i w Opolu - 13.
- Przeszkolenie tylu osób nie będzie proste, ale mamy już pewne doświadczenie. Od stycznia chcemy wprowadzić nowy program szkolenia, lepiej przystosowany do obecnych warunków. Po nim aplikanci zdobędą praktyczne przygotowanie do zawodu - mówi Małgorzata Gruszecka, przewodnicząca komisji doskonalenia zawodowego i kształcenia aplikantów adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
W tej chwili aplikację w samorządzie adwokackim odbywa 4247 osób.
Do egzaminu na aplikację radcowską przystąpiło 5496 osób, zdało go 2400 (44 proc.). Nie ma jeszcze tylko danych z Katowic. Najlepiej poszło w Krakowie (zdało 54 proc.), ponad 51 proc. zaliczyło test w Rzeszowie i Szczecinie. Najsłabsze są wyniki z Kielcach (ok. 31 proc.) i Koszalinie (niecałe 32 proc.). Najwięcej osób zdało w Warszawie - 589, w Krakowie - 302, w Poznaniu - 221. Najmniej zaś w Koszalinie - 19.
Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, cieszy się, że tyle osób zdało egzamin wstępny na aplikację.
- Jest ich prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku - podkreśla.
Na aplikację komorniczą zdało ok. 500 osób z ponad 600 kandydatów (80 proc.). Egzamin na aplikację notarialną wypadł zdecydowanie gorzej: na ponad 1100 prawników zaliczyło go tylko ok. 15 proc. Kandydaci nie ukrywają rozgoryczenia pytaniami testu, który ich zdaniem był o wiele trudniejszy niż adwokacko-radcowski.
Więcej w serwisie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA