fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Wrześniowy wysyp miliardów na wsi

Wieś
Fotorzepa, Marcin Zubrzycki Marcin Zubrzycki
Prawie 2,9 mld zł ma do wydania w tym roku ARiMR na podejmowanie działalności na wsi. Nabór wniosków rusza w przyszłym tygodniu
Po raz pierwszy będzie można dostać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) dotację na wybudowanie biogazowni. Nabór wniosków rozpocznie się 27 września. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa daje na takie inwestycje do 500 tys. zł.
– Sądzę, że przedsiębiorcy się zgłoszą po te pieniądze. To atrakcyjna propozycja np. dla inwestycji w biogazownie o mocy ok. 100 kW, która kosztuje 1,7 – 2 mln zł – ocenia Beata Matecka, prezes firmy doradczej Business Consulting Group.
Dotacje pochodzą z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", którego budżet w tym roku określono na 365 mln zł. W ich rozdzieleniu nie będzie obowiązywała już zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Każdy wniosek będzie poddany ocenie punktowej.
Od poniedziałku ruszy nabór wniosków na tworzenie mikroprzedsiębiorstw na wsi. Do wzięcia jest 2,5 mld zł. Na utworzenie jednego nowego stanowiska pracy można otrzymać 100 tys. zł, dwóch nowych miejsc pracy – 200 tys. zł,  a trzech lub więcej – 300 tys. zł. Te miejsca pracy muszą być utrzymane przez dwa lata liczone od momentu dokonania przez ARiMR płatności.
W ramach przeprowadzonych w latach 2009 i 2010 naborów dofinansowanie otrzymało prawie 5 tys. mikrofirm, którym wypłacono 231 mln zł. Wnioski o dotacje opiewały aż na 2,8 mld zł. Firmy działają na terenach wiejskich lub miejsko-wiejskich, z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców. Mikroprzedsiębiorca nie może być ubezpieczony w KRUS.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA