fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Greckich problemów ciąg dalszy

Evangelos Venizelos, minister finansów Grecji, na pewno przejdzie do historii tego kraju
AP
We wtorek parlament Słowenii zatwierdzi lub odrzuci udział w pakiecie pomocowym dla Grecji. Grecki rząd zapowiada nowe cięcia, a Grecy strajki
Grecy wprowadzają nowe posunięcia oszczędnościowe, bo pojawiła się możliwość, że jednak w przyszłym tygodniu przyjedzie do Aten tzw. trojka – przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej.
Tymczasem na 27 września zaplanowano głosowanie w parlamencie w Lublanie nad ratyfikacją drugiego pakietu pomocowego dla Grecji. Jego wynik jest niepewny, biorąc pod uwagę upadek rządu i coraz większy sprzeciw wobec wspierania tego pogrążonego w kryzysie kraju w sytuacji, gdy Słowenia sama ma problemy i musi oszczędzać.
– Wierzymy w procesy demokratyczne i sprawną ratyfikację greckiego pakietu – deklarowała jednak wczoraj Pia Ahrenkilde Hansen, rzeczniczka prasowa Komisji Europejskiej.
Do uruchomienia wszystkich instrumentów antykryzysowych, uzgodnionych na lipcowym szczycie strefy euro, potrzebna jest zgoda 17 państw, wyrażona w procedurze ratyfikacyjnej obejmującej parlamenty narodowe. Chodzi nie tylko o kolejne miliardy dla Grecji, ale też o reformę zasad działania Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, który ma być głównym orężem w walce z kryzysem. Obecnie może on tylko emitować obligacje na rzecz państw w potrzebie, gwarantowane przez kraje strefy euro i w kwocie przez nie uzgodnionej. Według postanowień lipcowego szczytu mógłby też skupować obligacje na rynku wtórnym, pomagać krajom nieobjętym programem ratunkowym i dokapitalizowywać banki w strefie euro.
Na razie wszystkie te możliwości są blokowane przez przeciągającą się procedurę ratyfikacji, a w niektórych krajach również i wyraźny opór polityczny. Ratyfikacja została zablokowana w Austrii i na Słowacji, kolejnym krajem może być Słowenia. Z kolei Finowie domagają się od Greków zastawu za pożyczone pieniądze.
Tymczasem poza ulgą w obsłudze długu Grecja potrzebuje też inwestycji, które mogłyby rozruszać jej gospodarkę. W trudnych czasach nie ma pieniędzy na nowy plan Marshalla, ale Bruksela obiecała zniesienie wymogu krajowego współfinansowania inwestycji realizowanych z unijnych funduszy. Wczoraj w Atenach był Johannes Hahn, unijny komisarz polityki regionalnej. Na spotkaniu z władzami kraju i regionów obiecał pomoc w wykorzystaniu 15 mld euro, których Grecja wciąż nie ruszyła z puli przysługującej jej na lata 2007 – 2013. Do końca roku ma być przygotowana lista obejmująca przynajmniej pięć dobrych projektów z każdego z 13 regionów. Spośród nich zostaną wybrane takie, które przyniosą najlepsze i najszybsze rezultaty z punktu widzenia wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia.
Natomiast Grecy, słysząc zapowiedzi kolejnych cięć, przygotowują się do nowych protestów. We czwartek stanie komunikacja w największych miastach, chociaż tym razem nie będą strajkować taksówkarze. Z kolei na 6 października zapowiedziano strajk generalny.
Korespondencja z Brukseli

Nowy plan oszczędnościowy

Grecki rząd, który desperacko potrzebuje kolejnej transzy pomocy finansowej, przedstawił nowy plan oszczędności. Zakłada miedzy innymi obniżenie świadczeń emerytalnych o 20 proc. dla osób, których emerytury przekraczają 1,2 tys. euro miesięcznie. Obniżone zostaną też świadczenia dla osób w wieku poniżej 55 lat.
Kolejnym krokiem ma być redukcja około 30 tys. urzędników, czyli o 10 tys. więcej, niż proponowano wcześniej, a ich płaca spadnie do 60 proc. obecnych poborów. Podatki od nieruchomości mają obowiązywać przynajmniej do końca 2014 roku. Do 5 tys. euro, czyli o prawie 40 proc. zostanie obniżona też kwota wolna od podatku.
—c.a.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA