fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Urzędnicy państwowi w służbie więziennej

Fotorzepa, Bartłomiej Sadowski BS Bartłomiej Sadowski
Pracownicy cywilni Służby Więziennej będą zatrudniani jako urzędnicy państwowi
Obecne przepisy nie dają możliwości pracy w Służbie Więziennej na zasadach przewidzianych w ustawie o pracownikach urzędów państwowych. Powodem jest brak określenia stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, a także brak wymagań kwalifikacyjnych pracowników Służby Więziennej.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia, który to zmienia. Dzięki proponowanym przez resort zmianom pracownicy cywilni więziennictwa po otrzymaniu wypowiedzenia zmieniającego będą mogli pracować w charakterze urzędników państwowych. Teraz są zatrudnieni na zasadach określonych przez kodeks pracy.
Dzięki zmianie zyskają prawo do nagród: jubileuszowej oraz tych wypłacanych z utworzonego przez pracodawcę zakładowego funduszu płac.
Dostaną również dodatek za wieloletnią pracę. Ten przysługuje państwowym urzędnikom po pięciu latach pracy i wynosi 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Rośnie aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Projekt zakłada ponadto, że wynagrodzenie pracowników po nowelizacji nie zostanie obniżone. Przewiduje, że dodatek funkcyjny będą dostawać tylko kierownicy zespołu, radcy prawni oraz audytorzy wewnętrzni. Inni pracownicy zamiast tego będą mogli otrzymywać dodatek specjalny.
etap legislacyjny: skierowany do Rady Ministrów
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA