fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Brytyjczycy chętni na rosyjski gaz

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Brytyjski fundusz rodziny Rockefellerów proponuje co najmniej 1 mld dol. za gazowe aktywa rosyjskiego koncernu diamentowego Alrosa
British Empire Special Situations PLC to, jak podaje "Kommersant", pierwszy prywatny fundusz zagraniczny, który interesuje się gazowymi aktywami Rosji. Fundusz wchodzi w skład grupy British Empire Fund, kierowanej i należącej do Stevena Clarka Rockefellera, wnuka Nelsona Rockefellera - twórcy fortuny rodu.
Grupa chce kupić Geotransgaz i YGK (Urengojska Gazowa Kompania). Zostały one w 2009 r. kupione od Alrosy (drugi producent diamentow i brylantów na świecie), przez bank VTB za 620 mln dol., ale zgodnie z umową muszą zostać przez diamentowy koncern odkupione za 1,2 mld dol. Dlatego trwa poszukiwanie chętnego, bo Alrosa pozbywa się aktywów nie związanych z głównym profilem produkcji.
Firmy są atrakcyjne, bowiem posiadają licencje m.in. na złoże z zasobami na 94 mld m3 gazu i 10 mln ton kondensatu; oraz drugie jeszcze większe - 107 mld m3 gazu i 17 mln ton kondensatu.
Brytyjczycy mają jednak poważnego konkurenta. Złożami interesuje się największy rosyjski prywatny producent gazu - Novatek. Koncern miliarderów Leonida Michelsona i Gennadija Timczenko to najdynamiczniej rozwijająca się spółka energetyczna na świecie (91 proc. wzrost wartości rynkowej w 2010 r.).
Nowy właściciel obu spółek musi pojawić się do października 2012 r.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA