fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Opieka nad dziećmi: wzrost opłat za żłobki jest nieuzasadniony

www.sxc.hu
Nowa ustawa obniżyła koszty prowadzenia żłobków. Mimo to gminy podniosły opłaty nawet o 100 proc. Nie wolno zarabiać na realizacji zadań publicznych
Dziś rodzice wezwą warszawską radę miasta do zmian uchwały dotyczącej opłat za żłobki.
W Warszawie za opiekę nad dzieckiem trzeba zapłacić około 500 zł. To wzrost kosztów o 310 zł w porównaniu z zeszłym rokiem. Rodziców na to nie stać – mówi Małgorzata Lusar z ruchu Głos Rodziców, inicjatorka protestu przeciw podwyżkom. Argumentuje, że utrzymanie żłobków to zadanie własne gminy. Rodzice powinni pokrywać tylko koszty opieki nad dziećmi, a te w porównaniu z zeszłym rokiem nie wzrosły, dlatego podwyżki są nieuzasadnione.
73 proc. dzieci uczęszcza do żłobków w Danii, 2 proc. dzieci w Polsce udało się znaleźć miejsce w żłobkuTak drastyczny wzrost opłat za żłobki to problem nie tylko rodziców z Warszawy. O niemal 100 proc. wzrosły koszty posyłania maluchów do żłobków również w innych miastach, np. Swarzędzu i Łodzi. Pobyt dziecka w łódzkim żłobku kosztował dotychczas 70 zł. Od 1 lipca podrożał do 139 zł. Do tego dochodzą opłaty za wyżywienie.
– U nas za dzień pobytu w żłobku płaci się 12 zł. Dwa lata temu stawka ta wynosiła 5,88 zł i miała być zwiększana o wskaźnik inflacji. W tym roku to się zmieniło. Do kosztów należy doliczyć 8 zł dziennie na wyżywienie, ale nie każde dziecko z niego korzysta – informuje Katarzyna Dudzińska z Urzędu Miasta w Swarzędzu.
Rodzice muszą też dodatkowo zapłacić za każdą godzinę, jeśli maluch spędzi w żłobku więcej niż dziesięć godzin w ciągu dnia.
Eksperci są zgodni: podwyżki są nieuzasadnione. Jak wyjaśniają, obowiązująca od kwietnia ustawa żłobkowa obniżyła wymagania stawiane tym placówkom. Dziećmi nie muszą się już opiekować pielęgniarki – mogą to robić np. osoby ze średnim wykształceniem po 280-godzinnym kursie. Nie zmieniając pensji, wydłużono też czas pracy opiekunów. W konsekwencji koszty prowadzenia żłobków spadły. – Gminy wykorzystały zmianę ustawy żłobkowej, aby podreperować swoje budżety. Nie ma uzasadnienia, by podwyżki były aż tak drastyczne – mówi Katarzyna Przyborowska, radca prawny w kancelarii Lege Artis.
Również Piotr Ruczkowski, ekspert prawa administracyjnego, nie ma wątpliwości: – Gminy nie mają prawa podnosić opłat dowolnie, a już na pewno nie mogą czerpać zysków z realizacji zadań publicznych – wyjaśnia.
Więcej w serwisie:
 
Zobacz cały poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA