fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Sześć odwiertów w rejonie Wejherowa w 2013 roku

Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski
Produkcja gazu ze złóż łupkowych z rejonu Wejherowa jest realna w 2013 roku – powiedział dziś „Rz." wiceprezes PGNiG Marek Karabuła
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które ma w kraju 15 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego, koncentruje prace na terenie koncesji Wejherowo na  Pomorzu. Zamierza w tym roku wykonać tam pierwszy zabieg szczelinowania (rozbijania skały), dzięki któremu będzie można oszacować wielkość złóż. Wiceprezes Karabuła zapowiedział, że  przyszłym roku spółka może tam wykonać dalsze sześć odwiertów, by można było wydobywać gaz i dostarczyć go do odbiorców.
Poza tym w tym roku jeszcze gazowa firma zamierza dokonać pierwszego odwiertu na koncesji w rejonie Lublina.
PGNiG w swojej strategii zaplanował, że w perspektywie do 2015 roku wyda na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego 4 mld zł. Marek Karabuła przyznał, że na pierwszym etapie prac koszty wykonania pierwszego pełnego odwiertu (pionowego wraz z poziomymi i szczelinowaniem) sięgają 15 mln dol. Jego zdaniem wydobycie gazu będzie opłacalne, ale dużą wagę trzeba przywiązywać do zmniejszenia kosztów, zwłaszcza szczelinowania.
PGNiG jest jedna z 20 firm prowadzących prace poszukiwawcze w polskich łupkach. W grupie tej są Chevron, Talisman,ENI a także koncern  Conoco Philips, który wspólnie z 3Legs Energy dokonał zakończonego pełnym sukcesem pierwszego w Polsce pełnego odwiertu k. Łebienia na Pomorzu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA