Biznes

Francuskie inwestycje na rosyjskim Kaukazie

Wikipedia
Francuski bank państwowy kosztem 10 mld euro sfinansuje budowę kurortów narciarskich na Kaukazie. Tymczasem region uchodzi za wyjątkowo zaniedbany, niebezpieczny i skorumpowany
Umowa między spółką skarbu państwa Kurorty Kaukazu Północnego (KKP), a francuskim bankiem rozwoju Caisse des Depots et Consignations (CDC) ma zostać podpisana dziś podczas Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego w Soczi - dowiedział się "Kommersant".
Strony utworzą spółkę joint venture, zarejestrowaną w Holandii. 51 proc. obejmie strona rosyjska, a 49 proc. - CDC. Francuzi są gotowi sfinansować budowę ośrodków narciarskich, ale stawiają warunki: ulgi podatkowe dla inwestorów, gwarancje rosyjskiego ministerstwa finansów i udział w budowie wyłącznie francuskich firm.
Rosyjski Kaukaz to najbardziej zaniedbana i niebezpieczna część Rosji. Dagestan, Północna Osetia, Kabaro-Czerkiesja i Adygielia opanowane są przez liczne klany przestępcze. Kwitnie korupcja i biurokracja, zniechęcająca inwestorów. To także rosyjskie centrum produkcji samogonu. Obecnie w Północnym Kaukazie istnieje sześć specjalnych stref ekonomicznych, m.in. w Północnej Osetii, Dagestanie, Kabardyno-Bałkarii czy Krasnodarskim Kraju. Jednak ulgi podatkowe są tam mniejsze niż w pozostałych rosyjskich strefach. Idea stworzenia na Kaukazie kurortów turystycznych wyszła od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Spółka Kurorty Północnego Kaukazu powstała w grudniu 2010 r., a już w styczniu na forum w Davos Miedwiediew zachęcał do inwestowania. Wśród akcjonariuszy spółki są m.in. banki państwowe Sierbank i WEB. Projekt Kurorty Północnego Kaukazu zakłada zerowe stawki podatkowe na okres 10 lat dla inwestorów, którzy zbudują hotele, ośrodki narciarskie i inne obiekty turystyczne. KKP podpisze też umowę z koreańską firmą Korea Wester Power, która włoży 1 mld euro w budowę infrastruktury energetycznej. Na razie sztandarową inwestycją w tym regionie jest przygotowanie Soczi do olimpiady. Inwestycje w obiekty na zimowe igrzyska 2014 r. wraz z infrastrukturą (drogi, port, lotnisko) kosztować mają budżet Rosji ok. 10,5 mld dol. Eksperci szacują, że w rzeczywistości będą dwa razy wyższe.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL