fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francuskie inwestycje na rosyjskim Kaukazie

Wikipedia
Iwona Trusewicz
Francuski bank państwowy kosztem 10 mld euro sfinansuje budowę kurortów narciarskich na Kaukazie. Tymczasem region uchodzi za wyjątkowo zaniedbany, niebezpieczny i skorumpowany
Umowa między spółką skarbu państwa Kurorty Kaukazu Północnego (KKP), a francuskim bankiem rozwoju Caisse des Depots et Consignations (CDC) ma zostać podpisana dziś podczas Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego w Soczi - dowiedział się "Kommersant".
Strony utworzą spółkę joint venture, zarejestrowaną w Holandii. 51 proc. obejmie strona rosyjska, a 49 proc. - CDC.
Francuzi są gotowi sfinansować budowę ośrodków narciarskich, ale stawiają warunki: ulgi podatkowe dla inwestorów, gwarancje rosyjskiego ministerstwa finansów i udział w budowie wyłącznie francuskich firm.
Rosyjski Kaukaz to najbardziej zaniedbana i niebezpieczna część Rosji. Dagestan, Północna Osetia, Kabaro-Czerkiesja i Adygielia opanowane są przez liczne klany przestępcze. Kwitnie korupcja i biurokracja, zniechęcająca inwestorów. To także rosyjskie centrum produkcji samogonu.
Obecnie w Północnym Kaukazie istnieje sześć specjalnych stref ekonomicznych, m.in. w Północnej Osetii, Dagestanie, Kabardyno-Bałkarii czy Krasnodarskim Kraju. Jednak ulgi podatkowe są tam mniejsze niż w pozostałych rosyjskich strefach.
Idea stworzenia na Kaukazie kurortów turystycznych wyszła od prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Spółka Kurorty Północnego Kaukazu powstała w grudniu 2010 r., a już w styczniu na forum w Davos Miedwiediew zachęcał do inwestowania. Wśród akcjonariuszy spółki są m.in. banki państwowe Sierbank i WEB.
Projekt Kurorty Północnego Kaukazu zakłada zerowe stawki podatkowe na okres 10 lat dla inwestorów, którzy zbudują hotele, ośrodki narciarskie i inne obiekty turystyczne.
KKP podpisze też umowę z koreańską firmą Korea Wester Power, która włoży 1 mld euro w budowę infrastruktury energetycznej.
Na razie sztandarową inwestycją w tym regionie jest przygotowanie Soczi do olimpiady. Inwestycje w obiekty na zimowe igrzyska 2014 r. wraz z infrastrukturą (drogi, port, lotnisko) kosztować mają budżet Rosji ok. 10,5 mld dol. Eksperci szacują, że w rzeczywistości będą dwa razy wyższe.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA